baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Budowa bez fundamentów – czy to możliwe?

Trwałość i solidność konstrukcji całego budynku zależy w dużej mierze od tego, jak starannie zaprojektowano i wykonano fundamenty. budowa bez fundamentow-–-czy-to-mozliweBezpośredni kontakt z gruntem oraz przenoszenie obciążeń całej konstrukcji budynku to ich główne funkcje. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem osadzenia budynku w ziemi były ławy fundamentowe. Wymagają one przygotowania szalunku, odpowiedniej izolacji oraz… czasu – niezbędnego by świeżo wylany beton odpowiednio się zawiązał. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się jednak nowe rozwiązania, cieszące się coraz większą popularnością wśród inwestorów.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem bloczków i płyt betonowych BETBLOK System

Płyty betonowe fundamentowe

Nowym sposobem osadzania budynku w gruncie są betonowe płyty. Są one szczególnie polecane tym, których działka znajduje się na „niepewnych” gruntach, a więc takich które np. zawierają dużo piasku. Niezależnie jednak od rodzaju podłoża, zastosowanie jednolitej płyty pozwala uniknąć wielu czasochłonnych prac ziemnych. Dodatkowym atutem płyt betonowych zamiast tradycyjnych fundamentów jest krótki czas realizacji. Zdarza się, że kompletny fundament płytowy jest gotowy nawet w 4 dni, w przeciwieństwie do blisko 3 tygodni, potrzebnych by przygotować „tradycyjny” wariant.

Płyta betonowa – wszystkie instalacje w komplecie

Betonowe płyty pozwalają na bardziej równomierne rozłożenie obciążeń budynku i świetnie sprawują się w domach pasywnych oraz energooszczędnych. Można bezpośrednio na takiej płycie betonowej układać panele, płytki czy deski, co dodatkowo skraca czas budowy. Wiele osób jest więc przekonanych, że to rozwiązanie musi być znacznie droższe od tradycyjnego sposobu tworzenia fundamentów. Jakie są fakty? Płyta betonowa niejednokrotnie okazuje się tańsza w realizacji. Żeby się o tym przekonać, warto zwrócić się do fachowca po rzetelną kalkulację projektu oraz uwzględnić przebieg poszczególnych instalacji w płycie. Po jej wylaniu, ponad powierzchnią mogą bowiem znajdować się gotowe przyłącza do wody i kanalizacji oraz ogrzewania. Konstrukcja jest prócz tego wyposażona w bardzo solidne zbrojenie, które gwarantuje jej trwałość na wiele lat. Zadowolenie inwestorów, którzy zdecydowali się na to rozwiązanie powoduje, że coraz więcej osób skłania się ku płytom betonowym, wybierając je zamiast ław fundamentowych.

Producent płyt betonowych z gwarancją

Szersze rozkładanie się sił pracującego budynku oraz dobra izolacja termiczna od gruntu to ważne aspekty płyt betonowych, użytych zamiast ław fundamentowych. Warto jednak rzetelnie rozeznać się w lokalnym rynku, zanim zdecydujemy się na wybór tego rozwiązania. Podobnie, jak w każdej innej branży, również i w tej funkcjonują solidne firmy, zdobywające każdego roku wielu nowych, zadowolonych klientów. Zdarzają się niestety również takie podmioty, które wykonują zlecenia w sposób niefachowy, „zapominając” o porządnym pomiarze przestrzeni, dokładnym zbrojeniu i położeniu instalacji w niebudzący zastrzeżeń sposób. Warto sprawdzić w galerii na stronie internetowej, jak wyglądają przygotowane przez daną firmę płyty betonowe. Producent powinien również odpowiadać za stabilność i trwałość konstrukcji, udzielając gwarancji oraz informując szczegółowo o parametrach wykonanej konstrukcji. Podobnie, jak tradycyjnego fundamentu, również płyty betonowej nie da się „wymienić”, tak jak można wymieniać w budynku okna, przebudowywać instalacje czy przemalowywać ściany.

Okazja na dofinansowanie?

Planując budowę domu, warto na bieżąco poszukiwać informacji na temat możliwych dofinansowań do kredytów, związanych z wznoszeniem budynku energooszczędnego. Programy dopłat przygotowywane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przygotowując odpowiedni projekt można uzyskać dodatkowe korzyści, związane z obniżeniem kosztów własnych inwestycji. Niezbędnym jest jednak, aby dom zużywał niewiele energii. Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy użyjemy płyty betonowe, które zapewniają optymalną izolację termiczną, ale nie tylko. Ważne jest również wykorzystanie naturalnych promieni słonecznych, rekuperacja, instalacja fotowoltaiczna i inne, nowoczesne i przyjazne dla środowiska, technologie.


Opublikowano

w