baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Budowa czujników ruchu

Czujniki ruchu to niewielkie urządzenia, zabezpieczające dom i usprawniające korzystanie z jego pomieszczeń. Elementy elektroniczne czujników odpowiadają za wykrywanie ruchu i aktywację innych urządzeń – np. alarmowych czy oświetleniowych. Z uwagi na typ wykorzystanego impulsu, możemy wyróżnić czujniki radarowe (bazujące na falach elektromagnetycznych), czujniki ultradźwiękowe oraz modele na podczerwień.

Charakterystyka konstrukcji

Zasadniczą część czujnika stanowi płytka z podzespołami –– zaciskami przewodowymi, stykami elektrycznymi, przekaźnikami itd. – odpowiadającymi za pracę urządzenia. Konstrukcja jest też powiązana z zespołem diod sygnalizacyjnych. Aktywność czujnika zależy od cyfrowego algorytmu wykrywania ruchu, który może działać na zasadzie pasywnego czujnika podczerwieni bądź czujników mikrofalowych. Istnieją również czujniki dualne, czerpiące z obu wymienionych technik. Ponadto, urządzenie nadzoruje tor sygnałowy czujnika i napięcie zasilania. Jest też zaopatrzone w ochronę przed otwieraniem obudowy.

Montaż czujników ruchu

Większość profesjonalnych czujników ruchu jest zasilana napięciem sieciowym 230 V i służy do montażu podtynkowego wewnątrz budynków. Nie zaleca się sytuować czujnika w pobliżu elementów służących ogrzewaniu, chłodzeniu i innych, dysponujących silnikami elektrycznymi. Może to doprowadzić do zakłóceń pracy urządzenia. Sposób instalacji danego modelu czujki powinien być objaśniony w instrukcji obsługi. Najczęściej obudowę montuje się przy pomocy wkrętów. W obrębie jej podstawy umieszcza się płytkę z elektroniką, podłączając przewody do zacisków. Przed zamknięciem obudowy należy skontrolować parametry pracy czujki przy pomocy potencjometru i zworka. Po zakończeniu montażu warto przetestować urządzenie, dokonując wstępnego rozruchu oraz kontroli zasięgu.

Jak wybrać czujnik?

Przy wyborze czujnika ruchu powinniśmy kierować się kilkoma wytycznymi. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne urządzenia – napięcie zasilania, pobór prądu, obciążenie styków przekaźnika, a także dostępne funkcje użytkowe. Istotną rolę odgrywają też parametry warunków pracy, takie jak zakres tolerowanych temperatur, czas sygnalizacji alarmu czy sprawność wykrywania ruchu. Wreszcie, warto by czujnik spełniał normy jakościowe, potwierdzone stosownymi certyfikatami i warunkami gwarancji. Najbezpieczniej kupować sprawdzone modele, pochodzące od renomowanych marek. Od lat nienaganną opinią cieszą się m.in. czujniki ruchu Ospel, dostępne do nabycia w sklepie online Kontakt-Sklep.pl Pamiętaj! Dobry czujnik może zadecydować o bezpieczeństwie Twoim i Twojego dobytku. Postaw na sprawdzone rozwiązania. Na pewno Ci się to opłaci.