baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Budowa tarasu od A do Z

Taras powinien być trwały, solidny oraz szczelny. Trzeba zdać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do łazienki, czy salonu, warunki atmosferyczne działające na taras, są zmienne.

W lecie dominuje silne nasłonecznienie i nierzadko ulewne deszcze. Zima to zalegające masy ciężkiego śniegu oraz bardzo niskie temperatury, które niszczą krawędzie i wierzchnią warstwę. Nie wolno zapomnieć o tym, że taras to także część reprezentacyjna. To miejsce spotkań oraz przyjmowania gości. Musi być estetyczny i miły dla oka.

Podstawowe elementy konstrukcyjne tarasu

Budując taras od podstaw, należy rozplanować główne elementy konstrukcji. W pierwszej kolejności mówimy o wytyczeniu podłoża oraz wykonania podbudowy tarasu lub fundamentu punktowego. Następnym elementem jest płyta konstrukcyjna tarasu. W zależności od jej rodzaju, odpowiednio przygotowany jest system odwodnienia i izolacji. Na koniec przechodzimy do wykończenia tarasu estetycznym materiałem oraz do wykonania ewentualnych elementów zdobniczych.

Tarasy można wykonać na kilka sposobów, lecz ww. elementy są praktycznie warunkiem koniecznym z punktu widzenia budowlanego. Mogą wyglądać inaczej, być stworzone z innych materiałów, ale funkcja poszczególnych elementów musi zostać zachowana.

Wybór tarasu

Wybór tarasu to przede wszystkim wybór lokalizacji i charakteru konstrukcji. W wachlarzu najpopularniejszych rozwiązań znajdują się następujące tarasy:

Taras z płyty betonowej

plyty betonoweRozwiązanie tego typu należy do dość popularnych. W naturalny sposób tworzy przedłużenie mieszkania lub domu na zewnątrz. Podstawą tarasu jest betonowa płyta wykończona najczęściej mrozoodpornym gresem, płytami kamiennymi lub z betonowych imitacji. Fachowcy wspominają również o płytkach klinkierowych. Wykonanie takiego tarasu należy rozpocząć od przygotowania podłoża. W tym celu, z wytyczonego obszaru należy wybrać wierzchnią warstwę ziemi, usunąć wszelkie chwasty, humus i inne elementy, które mogą przeszkadzać podczas prac. Warstwa, którą należy wybrać, oscyluje w granicach od 20 do 30cm, w zależności od rodzaju wykończenia.

W tak przygotowanej niecce, trzeba wykonać podbudowę z piachu, żwiru lub pospółki piaskowo-cementowej. Dodatkowo należy wyłożyć warstwę piasku, jako podsypkę. Niektórzy fachowcy zalecają również ułożenie płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu. Ma ona na celu amortyzację ruchów gruntu i stworzenie warstwy poślizgowej, zapewniającej swobodę rozszerzania się betonowej płyty pod wpływem zmian temperatury, a także stworzenie naturalnej hydroizolacji dla wody przesiąkającej od dołu. To ważne, zwłaszcza w tarasach szczególnie narażonych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Na tak przygotowane podłoże należy wylać betonową płytę. Specjaliści zalecają płytę betonową o gr. ok. 15cm, ze spadkiem 1,5-2% w stronę zewnętrznych krawędzi. Do tego dochodzą również dylatacje, czyli nacięcia o szerokości ok. 0,5cm, wykonane w odstępach 3 metrów od siebie. Można zastępczo zastosować gotowe profile dylatacyjne. Ważne jest, aby powierzchnia pomiędzy jedną dylatacją a drugą nie była większa niż 4 m². Betonową płytę tarasową można wykończyć w różny sposób. Dla zapewnienia komfortu korzystania z tarasu, materiał wykończeniowy nie powinien być śliski. Warto postawić na płytki, które charakteryzują się specjalną fakturą: są chropowate lub pokryte powłoką antypoślizgową.

Taras ziemny o utwardzonej nawierzchni

Taras ziemny to taras, który tworzy się na specjalnie przygotowanym nasypie ziemnym. Podstawą jest wyznaczenie przestrzeni oraz wytyczenie krawędzi, najczęściej w postaci palików. Podłoże o grubości ok. 10 cm wykonywane jest na bazie zagęszczonego piasku. Fachowcy wskazują na fakt, że jeśli zmiesza się piasek na sucho z cementem w odpowiedniej proporcji (25 kg na 10 m²) to po zagęszczeniu uzyskamy bardzo stabilną i solidną warstwę podłoża.
Na podłoże przychodzi właściwa warstwa, którą może być płyta lub kostka kamienna. W szczególności bardzo estetycznie wygląda kostka kamienna granitowa. W zależności od projektu, płyty układa się najczęściej w styku ze sobą lub z niewielką szczeliną. Jeśli chodzi o kostki kamienne, to trzeba je ułożyć blisko siebie, dobijając poszczególne z nich gumowym młotkiem. Powstałe szczeliny zasypuje się piaskiem i zamula wodą.

Taras drewniany

taras drewnianyKonstrukcja tarasu drewnianego należy do konstrukcji stosunkowo łatwych. Opiera się ona bowiem na fundamencie punktowym, wykonanym z pustaków fundamentowych, wypełnionych betonem B15 oraz na belce, przymocowanej do ściany budynku. Jak twierdzą fachowcy – fundament ten nie musi być wcale głęboki. Wystarczy nawet 50 cm głębokości. Kolejnym elementem są legary, których zadaniem jest podtrzymanie pokrycia tarasu. Umieszcza się je na fundamentowych podporach. Ważne, aby legary nie miały bezpośredniej styczności z betonem fundamentu. Najlepiej odizolować je warstwą papy lub ułożyć na powierzchni metalowej obejmy.

Mając tak przygotowaną konstrukcję, możemy przystąpić do układania desek. Warto zwrócić uwagę na jakość drewna tarasowego. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, specjaliści polecają frezowane drewno egzotyczne, takie jak teak, merbau czy banghi. Przy układaniu pokrycia, należy pozostawić odstępy między deskami ok. 1-2cm. Dzięki temu zapewnimy odpowiedni odpływ wody i szybsze przesychanie tarasu. Łączenia należy wykonywać przy pomocy wkrętów ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Ma to na celu uniknięcie plam korozji, które mogą powstać przy zastosowaniu tradycyjnej, zwykłej stali.

Kosultacje: DMD Budownictwo. Na stronie www.dmdbudownictwo.pl znajdziesz też przykłady realizacji.


Opublikowano

w