baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Charakterystyka chemii spawalniczej

Spawanie to powszechnie wykorzystywany sposób obróbki metali. Pozwala na łączenie ze sobą materiałów metalowych, które zostają stopione i trwale zespolone. Istnieją przy tym dwie najpopularniejsze metody spawania: gazowa lub elektryczna. Niezależnie od wybranej metody, w pracy spawacza – oprócz spawarek i odzieży ochronnej – ważna jest chemia spawalnicza, ułatwiająca spawanie i chroniąca sprzęt.

Środki antyodpryskowe

spawaniePreparaty antyodpryskowe, dostępne w postaci past lub w sprayu, mają za zadanie chronić powierzchnie przed wtapianiem się odprysków powstających w procesie spawania metali. Środki tego typu wykorzystuje się w celu ochrony narzędzi spawalniczych – dysz gazowych i końcówek półautomatów prądowych – których działanie mogłoby zostać zaburzone przez odpryski, co skutkowałoby gorszą jakością spoiny. Preparaty antyodpryskowe zabezpieczają nie tylko narzędzia, ale także sam materiał spawany. Ich użycie podnosi wydajność procesu spawania oraz wydłuża żywotność sprzętu spawalniczego.

Środki trawiące

W trakcie procesu spawania na powierzchni spoin powstaje nieraz warstwa tlenków, które mogą być odpowiedzialne za korozję metalu. Tego typu uszkodzenia należy usunąć posługując się preparatami trawiącymi. Do wytrawiania spoin spawalniczych wykorzystuje się żele lub specjalne pasty trawiące. Nakłada się je na powierzchnie wykonane z gatunków stali szlachetnej, m. in. kwasoodpornej lub nierdzewnej, a także z niklu oraz jego stopów, np. materiałów miedziowo-niklowych. Zastosowanie środka trawiącego pozwala skutecznie pozbyć się nalotu z powierzchni metalowej, usuwając wszelkie zgorzeliny oraz przebarwienia. W ten sposób odtworzona zostaje bariera antykorozyjna w postaci warstwy pasywnej stali. Po wytrawianiu należy sięgnąć po środki neutralizujące, tzw. neutralizatory.

Co jeszcze?

Jakie są inne rodzaje chemii spawalniczej? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy Nortech, oferującej urządzenia i akcesoria spawalnicze: Celem spawania jest trwałe połączenie dwóch materiałów. Zdarza się jednak, że utworzone spoiny są nieszczelne, co grozi pęknięciem całej konstrukcji. Aby wykryć uszkodzoną spoinę, należy zastosować środki do badania penetracyjnego, zwane też penetratorami i wywoływaczami. Zabarwiając powierzchnię, pomagają wykryć błędy w spoinach. Naniesiony preparat czyści się za pomocą specjalnego zmywacza. W pracy spawacza przydatne są również środki antykorozyjne, takie jak aluminium, cynk, chrom czy miedź w sprayu. Preparaty te chronią spawane powierzchnie metalowe przed rdzą, pokrywa się nimi spoiny oraz spawy. Ponadto wśród chemii spawalniczej wyróżniamy także chłodziwa – płyny chłodzące, a także środki do pasywacji, czyszczące i konserwujące. Odpowiednio dobrana chemia spawalnicza pozwala na efektywne i bezpieczne spawanie.


Opublikowano

w

Tagi: