Co wpływa na wyjątkową dokładność wkrętaków pneumatycznych?

wkretak pneumatyczny do naprawy maszynWśród narzędzi zasilanych pneumatycznie, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym bądź elektronicznym znajdują się wkrętaki. Ten rodzaj narzędzi na sprężone powietrze cechuje się zwartą budową oraz niewielką wagą, zapewniając jednocześnie szeroki wybór pomiędzy wartościami momentu. Wpływa to na możliwość jego wykorzystania w różnych pracach.

Producenci wkrętarek pneumatycznych stosują wiele rozwiązań, aby zapewnić swoim klientom jak najwygodniejsze w użyciu narzędzie. Dostępne są m.in. wkrętaki ze sprzęgłem odłączającym. Sprzęgło odłączające jest elementem, które odpowiada za blokadę dopływu powietrza do silnika narzędzia w momencie, gdy osiągnięta zostanie właściwa wartość momentu. Zapewnia to wyjątkową dokładność ustawienia momentu, a co za tym idzie precyzję działań, co jest przydatne np. podczas wkręcania gwintów w plastik. Wkrętaki pneumatyczne wyposażone w sprzęgło odcinające mogą występować jako modele pistoletowe, proste lub kątowe. Niektóre warianty są zabezpieczone przed wyładowaniami elektrostatycznymi, dzięki czemu mogą być używane w zadaniach montażowych obwodów mikroelektronicznych.

wkretak ze sprzeglemInnym typem stosowanego sprzęgła we wkrętakach jest sprzęgło ślizgowe. W momencie, gdy zostanie uzyskany zadany moment, sprzęgło zaczyna się ślizgać, a dźwięk, który wydają zapadki upewnia użytkownika, że śruba została dobrze dokręcona. Występują także modele wyposażone w sprzęgło bezpośrednie.

Wśród coraz częściej pojawiających się rozwiązań jest umieszczenie elementu sterującego, czyli umożliwiającego regulację momentu, na obudowie narzędzia. Ogranicza się wtedy dodatkowe przyrządy w postaci kluczyków, które są potrzebne do ustawienia sprzęgła, a tym samym skraca czas przestawienia parametrów. Ponadto, wkrętaki są konstruowane tak, aby były lekkie, a użytkownik nie miał wrażenia tzw. zimnego chwytu. Możliwe jest to, dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, takich jak aluminium oraz kompozyty.

SDT Application p61Aby narzędzie pneumatyczne mogło pracować bezawaryjnie oraz przez długi czas, należy go używać zgodnie z zaleceniami. Żywotność zależy od wielu czynników m.in. powietrza napędzającego narzędzie lub trybu pracy, czyli czy jest to praca wielozmianowa bądź okazjonalna. Ważne jest, aby wkrętarka pneumatyczna zasilana była medium pod ciśnieniem określonym przez producenta. Powietrze zasilające powinno być doprowadzane do narzędzia przez przewód o odpowiedniej średnicy, połączony z wkrętarką wysokojakościowymi złączami. Żeby wydłużyć eksploatację wkrętaka, warto smarować silnik mgłą olejową. Ponadto, trzeba pamiętać, aby wymieniać standardowo zużywające się elementy takie jak łopatki silnika, łożyska lub uszczelki.

Wkrętaki pneumatyczne są ergonomicznymi narzędziami, często wykorzystywanymi w warsztacie i zakładzie przemysłowym. Umożliwiają one dokładne realizowanie pracy oraz wybór odpowiedniej do danej czynności, prędkości obrotowej. W zależności od potrzebnego momentu, można odpowiednio ustawić wkrętak, aby wykonywał określone zadania montażowe, bez obaw o uszkodzenie mocowanego elementu.


Opublikowano

w

Tagi: