baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Czym jest sterownik pompy i jak go wybrać?

Sterowniki pomp należą do urządzeń z zakresu automatyki kotłów. Głównym celem ich działania jest zapewnienie bardziej efektywnej pracy całego układu grzewczego. Tego rodzaju regulatory podnoszą komfort i bezpieczeństwo użytkowników, a także zwiększają wydajność systemu. Pozwalają tym samym na osiągnięcie znaczących oszczędności w sezonie grzewczym.

Sterowniki pomp

W nieskomplikowane sterowniki fabrycznie wyposażanych jest bardzo wiele nowych kotłów. W instalacjach modernizowanych istnieje natomiast możliwość dokupienia kompatybilnego sterownika, który następnie zostanie włączony w układ. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne dostosowanie mocy urządzeń grzewczych do zysków oraz strat ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Dopasowanie pracy kotła do własnych upodobań nie tylko zwiększa oszczędności, ale również znacząco wydłuża żywotność systemu grzewczego.

Funkcje sterownika

Sterowniki pomp zapobiegają niepożądanemu wychłodzeniu zbiornika w przypadku spadku temperatury zasilania. Ograniczają również niepotrzebną pracę wykonywaną przez pompę i chronią przed zamarzaniem. Jeżeli temperatura na czujniku zbiornika lub kotła spadnie poniżej określonego poziomu, urządzenie załącza się na stałe. Do jego wyłączenia dochodzi dopiero po osiągnięciu przez temperaturę ustalonej wcześniej wartości w obiegu.

Wybór sterownika

Wybierając sterownik pompy, kluczowe znaczenie mają nie tylko preferowane funkcje. Istotne pozostaje również sprawdzenie możliwości współpracy sterownika danego producenta z konfiguracją określonego kotła lub zasobnika. Informacje na ten temat znaleźć można zazwyczaj w specyfikacji technicznej. Bardzo często możliwy jest wybór urządzenia polecanego przy danym modelu kotła. Sterowniki pomp należy dobierać zgodnie z własnymi potrzebami, dlatego nie zawsze warto decydować się na przesadnie skomplikowane funkcje. Najczęściej wykorzystywana jest prosta formuła z opcją załączenia oraz wyłączenia. Sterownik może mieć postać przewodową i podpiętą do instalacji za pomocą kabla, bądź też bezprzewodową z funkcją obsługi nadajnika i odbiornika.


Opublikowano

w

Tagi: