Czym są bierne zabezpieczenia ppoż?

Podczas projektowania oraz budowania budynku trzeba mieć na uwadze ogromną ilość jego elementów i czynników decydujących o wygodzie, lecz przede wszystkim bezpieczeństwie korzystania z niego. Jedną z ważniejszych spraw, o której trzeba pamiętać, jest zastosowanie biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Czym jest takie zabezpieczenie, dlaczego jest takie ważne, a także jakie może przyjmować postacie? Innym słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o tym, jak wyglądają bierne zabezpieczenia ppoż.

Czym są zabezpieczenia przeciwpożarowe?

bierne zabezpieczenia ppożZanim jednak przejdzie się do tego, jakie są rodzaje i charakterystyki takiego rodzaju zabezpieczenia przed pożarem, najpierw warto sięgnąć po zupełne szczegóły, czyli dowiedzieć się tego, czym tak naprawdę są zabezpieczenia przed pożarem i jaki jest ich cel.

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że każdy mechanizm tego typu ma postawiony przed sobą najważniejszy cel, czyli spowolnić rozprzestrzenianie się ognia. Co więcej, konieczne jest zabezpieczenie budynku, mienia ludzi, a także ich życia. Na koniec warto także wspomnieć, że wszelkiego rodzaju zabezpieczenia powinny przyczyniać się do tego, że ochrona powinna objąć także sąsiednie budynki, które również mogłyby stać się ofiarami pożaru.

Jakie są najczęściej stosowane i najlepiej widoczne dla mieszkańców zabezpieczenia przeciwpożarowe? Oczywiście te aktywne, które przyjmują postać różnego rodzaju alarmów, które nawołują do opuszczenia budynku. To także czujniki dymu informujące o zadymienie, czy też wreszcie różnego rodzaju instalacje pozwalające zdławić lub też przynajmniej zatrzymać pożar, czyli np. różnego rodzaju spryskiwacze wodne.

To, co jednak jest najważniejsze w przypadku ochrony życie ludzkiego i dobytku mieszkańców, to bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe. Są to różnego rodzaju systemy i mechanizmy konstrukcyjne, które nie są widoczne gołym okiem, a których zadaniem jest spowolnienie rozprzestrzeniania się ognia. Nie mogą go ugasić, lecz mogą go skutecznie spowolnić lub też całkowicie zatrzymać w danym rejonie budynku.

Czym są bierne zabezpieczenia pożarowe?

Czym są zatem takiego rodzaju zabezpieczenia? Jaki jest ich konkretny cel i dlaczego są one tak ważne? Odpowiedzi na te pytania są stosunkowo proste, ponieważ wynikają po prostu z ogólnego zarysu celu stosowania takiego rodzaju systemów zabezpieczających w budynkach mieszkalnych. Zabezpieczenia typu biernego to nic innego, jak tylko różnego rodzaju metody, praktyki i bariery, których jedynym celem jest zatrzymanie ognia. Stosowanie ich sprowadza się tak naprawdę nie do ugaszenia pożaru, lecz do minimalizacji jego wpływu na życie, zdrowie i stan materialny mieszkańców. Przyjmować one mogą postać nie tylko np. drzwi przeciwpożarowych, lecz również tak niewidocznych dla oka mieszkańców elementów, jak specjalne, zatrzymujące pożar powłoki na ścianach czy też podłogach.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o takich zabezpieczeniach? Choć mają one naprawdę wiele najróżniejszych postaci i zakresów działania, to jedno jest pewne — wiele z nich znajduje się w budynku, w którym się aktualnie mieszka, ponieważ wymaga tego polskie prawo budowlane. Co więcej, przepisy jasno wskazują, że np. budynki powinny być podzielone na kilka stref bezpieczeństwa, a także odnoszą się do odpowiedniego położenia instalacji elektrycznej. Jak to jednak wygląda wszystko w szczegółach i jakie są konkretnie rodzaje zabezpieczeń biernych przed pożarem?

Najpopularniejsze i najefektywniejsze rodzaje biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego

Do zdecydowanie najczęściej stosowanego rodzaju zabezpieczenia przeciwpożarowego biernego z pewnością trzeba zaliczyć podział budynku na strefy. Kluczowe w tym wypadku jest to, aby w wyniku pożaru zachowana została nośność danego budynku, a także, aby możliwe było bezpieczne ewakuowanie się z niego mieszkańców.
Kolejnym bardzo ważnym rodzajem biernego zabezpieczenia jest stosowanie tzw. strukturalnej ochrony. Mowa w tym wypadku o specjalnych substancjach, którymi pokrywane są wszystkie elementy konstrukcyjne budynku, które nie posiadają naturalnej odporności na ogień i wysoką temperaturę. Mogą to być np. specjalne pęczniejące tynki lub też okłady wykonane z wełny mineralnej. Do tej grupy zaliczane są także specjalne płyty ognioodporne.

Prawdopodobnie najważniejszym rodzajem biernego zabezpieczenia pożarowego, są bariery ognioodporne, które zatrzymują pożar i nie pozwalają mu się rozprzestrzeniać dalej. Mowa w tym wypadku o specjalnych drzwiach i oknach przeciwpożarowych, ognioodpornych podłogach, ścianach, a nawet sufitach, czy też o zaporach ogniowych lub klapach przeciwpożarowych. Nie można w tym wypadku nie wspomnieć także o powłokach epoksydowych, które powinny być nakładane w strategicznych dla bezpieczeństwa miejscach.
Ostatnim ważnym elementem jest w tym wypadku zapewnienie odpowiedniej drogi ewakuacji dla mieszkańców. Muszą one być nie tylko odpowiedniego rozmiaru, lecz również muszą być rozmieszczone odpowiednio gęsto, aby bez trudu każdy mógł się z płonącego budynku wydostać. Co bardzo istotne, drogi ewakuacyjne powinny być zabezpieczone przed zadymieniem, a co najważniejsze posiadać system awaryjnego oświetlenia.

Podsumowanie

Zaprojektowanie i wykonanie skutecznego systemu biernego zabezpieczenia przeciwpożarowego nie jest prostym zadaniem. Musi to być system kompleksowy, dobrze przemyślany, a co najważniejsze, logicznie współpracujący z aktywnymi formami zabezpieczeń. Jedynie tak wykonane budynki spełniać będą wymogi bezpieczeństwa, co pozwoli korzystać z nich bez ryzyka poniesienia ogromnych strat materialnych oraz uszczerbku na zdrowiu ludzi.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w