baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Fotowoltaika a ekologia

Jak zmniejszyć koszty zużywanej energii oraz zadbać o środowisko? Jednym ze sposobów jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych (tak zwanych paneli PV), które to wykorzystują promienie słoneczne celem gromadzenia energii elektrycznej. Chcesz wiedzieć więcej na temat fotowoltaiki? Nie czekaj, spytaj naszych ekspertów z Otovo.pl

Może ona następnie zostać wykorzystana do zasilania wybranych urządzeń w domu, firmie, czy w zabudowaniach gospodarczych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem jakim się cieszą w Polsce i na świecie instalacje fotowoltaiczne pojawiają się jednakże pytania o faktyczną ekologiczność rzeczonego rozwiązania.

fotowoltaika a ekologiaJak informuje przedstawiciel krakowskiej firmy Eko Galicja, zgodnie z wynikami prowadzonych przez niezależnych ekspertów badań i analiz, produkty takie same w sobie nie są szkodliwe dla środowiska, a dodatkowo pozwalają zauważalnie zmniejszyć poziom hałasu w okolicy. W tej kwestii są one więc o wiele lepszym rozwiązaniem niż kosztowne oraz zajmujące relatywnie dużą ilość miejsca wiatraki prądotwórcze.

Należy jednakże zwrócić uwagę na stwierdzenie „same w sobie”. Mimo, iż produkt jako taki nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, to sytuacja wygląda o wiele mniej kolorowo w momencie, gdy przyjrzymy się dokładniej jego procesowi produkcyjnemu.

W publikacji zatytułowanej „Niezamierzone konsekwencje odnawialnych źródeł energii”, autor, Otto Andersen wskazuje, iż panele fotowoltaiczne nie są aż tak ekologiczne jak początkowo wydawało się zwolennikom zastąpienia nimi tradycyjnych generatorów energii. Okazuje się bowiem, iż ich produkcja jest związana ze zużyciem znacznych ilości wody. Masowa produkcja oznacza więc konieczność użycia ogromnych ilości płynu. Jego wykorzystanie dochodzić może nawet do 10-20 tysięcy litrów podczas zaledwie jednej minuty procesu produkcyjnego. Jak przekłada się to na ekologię? Nie trudno zgadnąć, iż skutki dla naszej planety mogą być opłakane, jako że za cenę wygenerowania określonej ilości energetycznej zabieramy z jej powierzchni wodę, która stanowi środowisko życia i rozwoju niezliczonej ilości przedstawicieli świata fauny i flory. Biorąc dodatkowo pod uwagę stałe braki wody pitnej w najbiedniejszych rejonach świata, w tym w Afryce – tak duże zużycie życiodajnego płynu traktować można nawet w kategoriach marnotrawstwa.

Dodatkowym minusem, na który zwrócić należy uwagę jest fakt, iż produkcja paneli fotowoltaicznych związana jest z emisją do atmosfery znacznych ilości wysoce szkodliwych związków fluorowych. Przyczyniać się one mogą do nieodwracalnych zmian środowiskowych na obszarze, na którym panele są produkowane oraz poddawane dalszej obróbce. Obecnie podejmowane są dodatkowe działania mające na celu maksymalne ograniczenie ilości usuwanych do atmosfery związków chemicznych, głównie przy pomocy specjalnych filtrów oraz urządzeń oczyszczających.

Oczywistymi są jednakże także korzyści płynące z zainstalowania paneli na własnej posesji czy dachu biura. Pozwalają one bowiem czerpać energię z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce, jednocześnie odciążając elektrownie oraz umożliwiając poczynienie zauważalnych oszczędności. Zakup paneli PV przy średnim nasłonecznieniu na obszarze Polski zwróci się po okresie 5 do maksymalnie 10 lat. Zakładając, że postęp technologiczny przyczyni się do usprawnienia oraz poprawy jakości procesu produkcyjnego, komponenty fotowoltaiczne stać się mogą w przeciągu następnych kilku lat jednymi z najbardziej ekologicznych urządzeń umożliwiających pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Jeżeli więc posiadamy wystarczające fundusze (koszt zakupu oraz montażu paneli PV waha się w granicach 10-15 tysięcy złotych), to jest to rozwiązanie, które jak najbardziej warto wziąć pod rozwagę, zwłaszcza jeżeli pragniemy obniżyć koszty energii elektrycznej.


Opublikowano

w