Gdzie stosuje się pompy obiegowe?

Każdemu właścicielowi nieruchomości zależy na tym, aby zapewnić sobie jak największy komfort korzystania z pomieszczeń. Z tego powodu inwestuje on w nowoczesne układy grzewcze i chłodnicze. Niekiedy jednak nie jest to działanie wystarczające, ponieważ ich w pełni sprawne funkcjonowanie jest możliwe dopiero wtedy, kiedy doposaży się je w odpowiedni osprzęt. Jego zadaniem jest w jednej strony zwiększenie energooszczędności instalacji, z drugiej zaś wygoda użytkownika. Urządzeniem, które spełnia obie z tych funkcji jest pompa obiegowa. Dowiedz się, gdzie ma zastosowanie.

Do czego służy pompa obiegowa?

pompa

Pompa obiegowa jest to urządzenie, które ma za zadanie wymuszenie obiegu wody w instalacjach grzewczych i chłodniczych i tam też ma zastosowanie.

Równomierne ogrzewanie i rozłożenie wody w instalacji zapewnia tłoczący wodę wirnik, w który wyposażona jest pompa obiegowa – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Aquatik. Dzięki stałemu poziomowi ciśnienia utrzymywanemu przez pompę, możliwe jest równomierne rozprowadzenie ciepła po instalacji C.O. Z powodu tak intensywnej, nieprzerwanej pracy i styczności z wysokimi temperaturami, pompy obiegowe tworzone są z trwałych materiałów.

Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej możliwe jest zachowanie efektywności i sprawności całego systemu. Ponadto jest to duże ułatwienie logistyczne – dzięki nim można użyć przewodów o mniejszej średnicy, a także swobodniej je rozprowadzić. Pozwalają one także umiejscowić kocioł centralnego ogrzewania w dowolnym miejscu, a nie jedynie poniżej poziomu grzejników. Co więcej, skrócenie przewodów tworzących instalację oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Wszystko to przekłada się na znacznie bardziej efektywną pracę całej instalacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy obiegowej?

Pompa obiegowa ma bardzo duży wpływ na sprawne działanie instalacji grzewczych i chłodniczych. Aby jednak urządzenie jak najlepiej spełniało swoje funkcje, a jego działanie przekładało się na energooszczędność instalacji, należy dostosować je zarówno do wielkości instalacji, jak i jej zróżnicowania. W zależności od potrzeb można zastosować jedno lub dwa urządzenia. Oprócz tego istotny jest także rodzaj sterowania. Nowoczesne pompy to urządzenia wyposażone w sterownik elektroniczny, który analizuje parametry danej instalacji i dostosowuje do nich działanie urządzenia. Dzięki temu zarówno wydajność, jak i moment obrotowy pompy są w pełni dostosowane do zapotrzebowania, co pozwala na maksymalną oszczędność energii.

Pompy obiegowe mają zastosowanie w nowoczesnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Ich użycie ma wpływ zarówno na komfort użytkowania, jak i na energooszczędność całej instalacji.


Opublikowano

w

Tagi: