Serwis Instalacyjno - Budowlany PUM
  • Strona główna
  • Instalacja wewnętrzna
  • Instalacja zewnętrzna
  • Wiedza
  • Produkty
  • Galeria
  • Mapa serwisu
  • Kontakt
Serwis Instalacyjno - Budowlany PUM

PUM

Produkty, Usługi, Pomysły
Serwis Instalacyjno - Budowlany
Menu

Instalacje elektryczne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

by admin



Instalacje elektryczne to nieodłączny element każdej przestrzeni – mieszkalnej, biurowej czy też handlowej. Ta sieć niskiego napięcia umożliwia Ci korzystanie z dobrodziejstw dzisiejszych czasów – oświetlenia, lodówki czy też telewizji. Choć pojęcie to bardzo często używane jest przez specjalistów z branży budowlanej, to jak się okazuje – bardzo mało osób wie, czym tak naprawdę jest ten rodzaj instalacji. Specjalnie z myślą o amatorach elektryki, którzy chcieliby poznać jej sekrety, w jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze informacje.

Instalacje elektryczne i ich elementy

Instalacje elektryczne to sieci niskiego napięcia, które zostały zamontowane w obiekcie budowlanym pod postacią różnorodnych przewodów. Przewodzenie energii rozpoczyna się w wyjściowych zaciskach, aby finalnie dotrzeć do gniazdek, które znajdują się w domach, sklepach czy też biurach. To właśnie one odpowiadają za dostarczanie nam prądu do wszelkich urządzeń czy elementów oświetleniowych. Instalacje elektryczne to dość szerokie pojęcie, które z powodzeniem możemy podzielić na kilka mniejszych podzespołów o nazwie obwody. Każdy z nich dostarcza energię do zespołu konkretnych gniazdek czy elementów oświetleniowych. Warto pamiętać, że polskie prawo budowlane pozwala na umieszczenie w jednym obwodzie wyłącznie 10 gniazdek. Każde z nich posiada własne zabezpieczenie, które umożliwia ochronę przed wystąpieniem zwarcia.

Jednak obwody to nie jedyne elementy, które składają się na instalacje elektryczne. Kolejnym z nich jest rozdzielnica, czyli tablica rozdzielcza. Jest ona swego rodzaju głównym systemem sterowania przewodami, które zostały zamontowane w przestrzeni. Z uwagi na to, że jej zadanie jest bardzo wymagające, to powinna przede wszystkim posiadać odpowiedni rozmiar oraz być zamontowana w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Co więcej, należy również pamiętać o odpowiednim oznaczeniu wszystkich obwodów, które zostały umieszczone na tablicy rozdzielczej. Ostatnimi i z pewnością doskonale znanymi Ci elementami instalacji elektrycznej są łączniki i gniazdka, w których to płynący prąd kończy swoją podróż.

Instalacje elektryczne – jakich błędów powinieneś unikać?

Choć przygotowanie instalacji elektrycznych może wydawać się prostym zadaniem, to jak się okazuje – bardzo wiele osób w trakcie ich montażu popełnia błędy. Jednym i najbardziej uciążliwym z nich jest niewystarczająca ilość gniazdek. Nie jest to przysłowiowy koniec świata, jednak potrafi być to bardzo uciążliwe, szczególnie w biurach czy też galeriach handlowych. Sposobem poradzenia sobie z tym problemem bardzo często okazują się być przedłużacze czy rozgałęziacze. Jednak nie są one sposobem na jego rozwiązanie, a jedynie chwilowym maskowaniem problemu. Właśnie dlatego zaleca się powierzenie przygotowania projektu obejmującego instalacje elektryczne profesjonalistom, którzy zadbają o odpowiedni dostęp do energii w każdym pomieszczeniu.

Kolejnym błędem, którego powinieneś uniknąć podczas projektowania i montażu energii, jest brak osobnych obwodów dla urządzeń o dużej mocy. Podłączenie kilku wymagających sprzętów do jednego z nich może skutkować jego przeciążeniem, a w efekcie i awarią, której z pewnością chciałbyś uniknąć. Ostatnim, ale i równie niebezpiecznym błędem, jest źle poprowadzona instalacja elektryczna. Przewody, które ją tworzą, powinny być ułożone poziomo i pionowo. Dlaczego? To proste – uporządkowany układ pozwala na uniknięcie jakichkolwiek awarii w przypadku np. konieczności wywiercenia dziury w ścianie. Poprowadzenie przewodów w sposób skomplikowany oraz brak dokumentacji ich położenia mogą skutkować ich przypadkowym uszkodzeniem w trakcie prac remontowych.

Odpowiedni montaż instalacji elektrycznej to podstawa funkcjonalnej przestrzeni biurowej, handlowej, a nawet mieszkalnej. Właściwe jej rozplanowanie i założenie mają ogromny wpływ na wygodę użytkowników danego wnętrza, dlatego też każdemu właścicielowi jakiegokolwiek obiektu zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że przewody zostały rozmieszczone w sposób prawidłowy.

Podobne artykuły:

  • Jak obliczyć koszt swojego zużycia energii?
    Jak obliczyć koszt swojego zużycia energii?
  • Co ogrzewać?
    Co ogrzewać?
  • Solary Ulrich
    Solary Ulrich
  • Czym jest fotowoltaika i jak działa?
    Czym jest fotowoltaika i jak działa?
Posted in: Instalacja wewnętrzna Tagged: instalacje elektryczne

Ostatnie wpisy

  • Pompa ciepła typu powietrze-woda Nibe
  • Kupowanie online w Salonach Agata – opinie klientów
  • Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy wybieramy firmę budowlaną?
  • Budowa domu w 2022 roku – krok po kroku
  • Rodzaje ogrodzeń dla domu, firm, działek lub ogródków
  • Wszystko co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice
  • Kiedy najlepiej montować panele słoneczne?
  • Jakie płytki z kamienia naturalnego?
  • Ile kosztują materiały do malowania elewacji?
  • Gdzie warto wykorzystywać router bezprzewodowy?

Tagi

aranżacje armatura bezpieczeństwo budownictwo chemia dach dom drewno drogi drzwi ekologia farby garaż hale instalacja c.o. instalacja wodna instalacje elektryczne izolacja kanalizacja klimatyzacja kominek kotły maszyny materiały mała architektura mieszkania narzędzia ogrodzenia ogrzewanie okna oświetlenie podłogi prefabrykaty projekty rekuperacja remont rynek nieruchomości schody sprzęt sypialnia technologie tereny zielone wentylacja wodociągi wystrój

Copyright © 2022 Serwis Instalacyjno - Budowlany PUM.

Powered by WordPress