Domy coraz częściej budowane są nie z cegieł czy bloczków, ale z prefabrykatów, czyli gotowych elementów powstających w fabrykach. Chociaż ta technologia w Polsce nie jest jeszcze tak popularna jak na Zachodzie, to jednak dostępna jest także w naszym kraju i warto zapoznać się z nią bliżej przy planach wybudowania własnego domu jednorodzinnego.
Prefabrykatami, inaczej półproduktami nazywa się specjalne elementy budowlane lub konstrukcyjne wykorzystywane bezpośrednio na placu budowy. Prefabrykaty produkuje się z różnych materiałów, między innymi żelbetu, stali, drewna, strunobetonu czy kablobetonu.
Najważniejsze zalety prefabrykatów to:
- szybkość produkcji
- błyskawiczny montaż
- powtarzalność i precyzja elementów
- możliwość realizacji obiektów w praktycznie każdych warunkach pogodowych
- możliwość uzyskania dużych rozpiętości
- niezawodność planowania dzięki łatwemu podążaniu za harmonogramem
- produkcja w oparciu o wyśrubowane normy, na przykład ISO 9001:2008 i 14001:2004
Głównym minusem tego rodzaju technologii jest konieczność transportu ponadnormatywnych elementów na plac budowy.
Dzisiaj dom z prefabrykatów nie jest już niczym dziwnym w Europie. Wszystkie elementy są dostarczane na plac budowy jako gotowe do montażu, na przykład w formie ścian, paneli dachowych i stropowych, fundamentów, a następnie układane są jak klocki. Montażem zajmuje się wyspecjalizowana ekipa montażowa.
Do budowy domów stosuje się prefabrykaty z materiałów takich jak:
- beton
- drewno
- keramzyt
Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego też wtedy, gdy planuje się wybudować dom z prefabrykatów, zaleca się zapoznać się z różnymi technologiami. Warto zwrócić szczególną uwagę na domy pasywne lub energooszczędne, dzięki którym można uzyskać obniżone rachunki za energię. W tym przypadku stosuje się specjalne, bardzo dobrze zaizolowane prefabrykaty, dlatego też możliwe jest uzyskanie minimalnych strat ciepła.
Adresy firm zajmujących się realizacją domów prefabrykowanych można znaleźć już teraz całkowicie przez internet.