baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jak montować systemy kominowe stalowe?

Na rynku, prócz popularnych systemów ceramicznych-szamotowych, znaleźć możemy również systemy kominowe stalowe. Te drugie przeznaczone są do montażu we wnętrzu istniejących, starych przewodów kominowych lub w przypadku rur kominowych w wersji izolowanej, bezpośrednio na zewnątrz budynków.

system kominowyTego typu systemy to prosty i niedrogi sposób na szybkie przystosowanie starych kominów do wymogów nowoczesnych kotłów grzewczych, na przykład kotłów kondensacyjnych i kotłów z zamkniętą komorą spalania, opalanych gazem, olejem lub peletem, a także wielkie ułatwienie przy montażu kotła w budynku, w którym w ogóle brak murowanego komina. W tej drugiej sytuacji, wybierając dwuścienny system kominowy, wystarczy przebić ścianę i poprowadzić rurę kominową na zewnątrz budynku, tuż przy ścianie.

Montaż stalowego wkładu kominowego wewnątrz istniejącego, murowanego przewodu kominowego podzielić możemy na kilka etapów. Pierwszy etap to sprawdzenie drożności komina, tak by można było w jego wnętrzu umieścić rurę stalową o określonym przekroju. Zanim zamówimy określony system kominowy sprawdzamy, jaki przekrój ma stary komin murowany. Drugi etap to przygotowanie w starym kominie otworu pod wyczystkę i trójnik przyłączeniowy. W zależności od wybranego przez nas typu kotła, staramy się, by otwór znalazł się na optymalnej wysokości ułatwiającej podłączeni kotła do przewodu kominowego. Trzeci etap to montaż wyczystki z trójnikiem. Jeśli sięgamy po gotowe systemy kominowe, zwykle tego typu elementy znajdują się na wyposażeniu każdego zestawu. Gdy elementy stalowe komina kupujemy osobno, wtedy musimy pamiętać o dokupieniu wyczystki i trójnika pasującego do określonego typu kotła i pozostałych elementów przyłączeniowych systemu.

Czwarty etap wymaga wejścia na dach i opuszczenia poszczególnych elementów prostych, czyli rur kominowych na dół, a następnie ich przyłączenia do trójnika. Warto pamiętać, aby dobrać taki zestaw rur prostych, by ostatni element nieco wystawał ponad krawędź komina murowanego. To ułatwi montaż jego wykończenia, czyli tzw. parasola. Etap piąty to prace wykończeniowe związane z wyprowadzeniem rurki odprowadzającej kondensat na zewnątrz komina, z montażem blachy kominowej, daszku i dekla wyczystki. Etap szósty to podłączenie kotła do nowego przewodu kominowego i wykonanie pierwszego, próbnego rozruchu. Dzięki temu sprawdzimy, czy przewód kominowy jest szczelny i nie trzeba wykonać dodatkowych poprawek montażowych. Jeśli całość działa sprawnie, zamurowujemy otwór wybity pod wyczystkę i trójnik, i gotowe.

Stalowe systemy kominowe wydają się proste i szybkie w montażu. W praktyce do prawidłowego wykonania wszelkich prac potrzeba odrobiny wprawy i znajomości tematu. Jeśli nigdy wcześniej samodzielnie nie instalowałeś tego typu przewodów, lepiej skorzystać z pomocy osoby lub firmy, która ma doświadczenie w montażu stalowych systemów kominowych. Wykonanie prac montażowych przez odpowiednio wykwalifikowaną ekipę nie powinno zająć wiele czasu, zwłaszcza jeśli dysponuje ona kompletem sprzętu potrzebnego do montażu wkładu kominowego.


Opublikowano

w