baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jak odnowić meble korzystając z okleiny?

Okleina

Zmiana wyglądu mebli może być kosztowna, jednak są na to również łatwe i tanie sposoby jak np. użycie okleiny. Oto, na co musisz zwrócić uwagę oraz na co trzeba uważać, aby okleina wyglądała estetycznie.

Jaką okleinę wybrać?

Zazwyczaj okleina to folia o specyficznych właściwościach. Okleina do mebli musi być samoprzylepna i odpowiednio elastyczna. Dzięki temu zarówno jej montaż, jak i użytkowanie czy ewentualne zdjęcie okleiny będą o wiele łatwiejsze.

Cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wspomniana elastyczność. Niektóre okleiny są dość sztywne, takie sprawdzą się np. przy odnawianiu blatu stołu. Przy dużej powierzchni jednak, zwłaszcza położonej pionowo, mogą być niewygodne w użytkowaniu. Im bardziej elastyczna okleina, tym lepiej będzie pracować z meblem i łatwiej będzie ją przykleić.

Inną istotną kwestią jest wodoodporność. Okleina, zwłaszcza tańsza, zazwyczaj będzie pozbawiona tej cechy. Z czasem okleina, która nie jest odporna na działanie wody, może się po prostu szybciej zniszczyć. Szczególnie ważne jest to przy odnawianiu mebli w łazience, kuchni bądź jadalni.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Bez względu na to jaki mebel jest odnawiany jego powierzchnia musi być gładka. Do tego przyda się papier ścierny aby oczyścić i wygładzić powierzchnię mebla. Z tego samego powodu potrzebna jest też miękka szmatka oraz alkohol albo inny środek, który pozwoli odtłuścić daną powierzchnię.

Potrzebny będzie również nożyk, przyda się też długa, metalowa linijka, rakla, a przy dużych powierzchniach większy wałek malarski.

Jak oklejać meble?

  1. Na początek przygotuj powierzchnię, na której ma znajdować się okleina. Na początek oczyść powierzchnię z nierówności. Następnie oczyść i odtłuść powierzchnię, na której ma znajdować się okleina.
  2. Przygotuj kawałek okleiny. Możesz dociąć ją na wymiar danej powierzchni z kilku centymetrowym zapasem albo docinać po przyklejeniu. Pamiętaj jednak, że ta druga metoda przy długiej i szerokiej rolce oraz małym elemencie może być niewygodna. Zadbaj o to, aby ewentualny wzór układał się równo.
  3. Zacznij przyklejanie od góry. Nie odrywaj całego papieru zabezpieczającego klej. Rób to etapami, wraz z przyklejaniem kolejnych części.
  4. Stopniowo zdejmij papier zabezpieczający i przesuwaj rakle w dół. W ten sposób usuniesz pęcherzyki powietrza. Dbaj o to, aby folia biegła równo. Jeśli widzisz, że folia biegnie krzywo, odklej ją powoli, gdy nie jest jeszcze całkiem przyklejona.
  5. Gdy obkleisz całą powierzchnię danego mebla, dociśnij okleinę w każdym miejscu. Dotnij ewentualne wystające elementy.

Opublikowano

w

Tagi: