baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jak rozłupywać drewno siekierą?

Zapotrzebowanie na drewno opałowe jest u nas przez cały rok.

siekieraW sezonie jesienno – zimowym chętnie dogrzewamy się kominkami, zaś gdy na dworze robi się ciepło, równie chętnie organizujemy ogniska. Aby napalić w kominku lub usmażyć kiełbaski, należy najpierw zorganizować opał. Po zakupie pieńków i grubszych konarów, należy przystąpić do ich porąbania. W jaki sposób rąbać drewno, by robić to bezpiecznie i skutecznie?

1. Przygotuj stanowisko pracy

Podstawowym przyrządem, niezbędnym do rąbania drewna jest ostra siekiera. Zanim rozpoczniesz pracę, koniecznie sprawdź, czy jest odpowiednio naostrzona oraz czy ostrze pewnie siedzi na trzonku. Jeśli nie, koniecznie musisz je przymocować wbijając w trzonek odpowiednio gruby klin lub stosując odpowiedni ogranicznik. Jeśli ostrze odpadłoby z trzonka w czasie pracy, mogłoby kogoś zabić. Równie ważnym elementem stanowiska do rąbania drewna jest solidny pień. Zadbaj o to, by stał pewnie oraz by jego górna powierzchnia była równa.

2. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

rabanie drewnaPodczas rąbania drewna należy stosować środki ochrony osobistej. Najważniejsze są oczywiście okulary, które zabezpieczają przed dostaniem się do oczu drobnych odłamków. Warto założyć również rękawiczki antypoślizgowe, które poprawią chwyt siekiery. Nie można zapomnieć o odzieży roboczej. Rąbanie drewna to wbrew pozorom dość brudna praca. Warto też mieć na głowie kask.

3. Jak rąbać drewno?

siekieraJeśli siekiera jest już naostrzona, a osoba, która będzie rozłupywać pieńki odpowiednio ubrana, czas zabrać się do pracy. Kłody, które będą rąbane należy ustawiać pionowo na pniu przeznaczonym do rozłupywania. Wysokość pnia powinna pozwolić na ustawienie kłody w taki sposób, by jej górna powierzchnia sięgała mniej więcej do pasa. Kłoda musi pewnie stać na pniu. Następnie można wziąć zamach wyrzucając ręce z siekierą za głowę i trzymając ją oburącz, mocno uderzyć w kłodę. Siekiera powinna się wbić, a kłoda rozłupać na dwa lub więcej kawałków. Jeśli kłoda nie pękła, a siekiera się w niej zagłębiła, należy podnieść kłodę wraz z siekierą i uderzyć ją ponownie o pień.

Przestrzegając powyższych zasad można porąbać drewno do kominka czy na ognisko całkiem bezpiecznie. O technikach skutecznego rozłupywania przeczytasz w artykule „Jak rozłupywać drewno siekierą? Poznaj najskuteczniejsze techniki„.


Opublikowano

w

Tagi: