baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jak uzyskać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika zyskuje na popularności i zagarnia coraz większy udział w ogólnokrajowej produkcji energii elektrycznej. Wykorzystywanie OZE w gospodarstwie domowym przynosi wiele korzyści finansowych, których nie są w stanie przysłonić nawet niekorzystne regulacje prawne. Nie da się jednak ukryć, że montaż systemów fotowoltaiki sporo kosztuje, co może powstrzymywać potencjalnych inwestorów przed podjęciem właściwej decyzji. Z pomocą przychodzi wiele form dofinansowań do paneli PV, które oferują dodatkowy zastrzyk gotówki i skracają czas potrzebny na zwrot z inwestycji. Jak uzyskać dofinansowanie w 2022 roku? Jakie programy dofinansowań do fotowoltaiki pozostają dostępne?

Jakie rodzaje dofinansowań są dostępne dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych?

dofinansowanie fotowoltaika

Lista dotacji na fotowoltaikę w 2022 roku uwzględnia podział na osoby fizyczne i przedsiębiorców. Poszczególne rodzaje dofinansowań obejmują swoim zakresem różne grupy społeczne i stwarzają korzystne warunki do rozwoju rynku fotowoltaicznego. Najpopularniejszym programem rządowym skierowanym do osób fizycznych pozostaje Mój Prąd, finansujący zakup i instalację systemów fotowoltaicznych o zakresie mocy od 2 do 10 kW. Nowa edycja programu ruszyła z końcem kwietnia 2022 roku i będzie obowiązywać do końca 2023 roku lub do wyczerpania puli środków. Wysokość kwot, jakie otrzymamy w ramach programu, raczej nie zwala z nóg. Otrzymamy bowiem maksymalnie 4000 PLN (lub 50% kosztów inwestycji). Jednak bezzwrotny charakter dotacji sprawia, że zdecydowanie warto się nią zainteresować. Kolejną opcją, która sfinansuje wymarzony moduł fotowoltaiczny, to stały program Czyste Powietrze. Warunki finansowe pozostają tutaj tożsame z poprzednim dofinansowaniem. Przedsiębiorcy mogą natomiast otrzymać preferencyjną pożyczkę w ramach pakietu dofinansowań Energia Plus. Dla rolników przewidziano program Agroenergia, finansujący zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW. Wysokość udzielanego wsparcia sięga nawet 20% kosztów kwalifikowanych, do maksymalnej kwoty 25 000 PLN. Pamiętajmy również o rozmaitych programach regionalnych, jakie są ogłaszane przez poszczególne gminy. Dla przykładu: Warszawa oferuje swoim mieszkańcom dotację w wysokości aż 1500 zł za każdy kW wyprodukowanej energii.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Organem odpowiedzialnym za zarządzanie programami dotacyjnymi w większości przypadków pozostaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie tam należy się udać w celu uzyskania aktualnych informacji o przyznawanej pomocy. Dobrym punktem odniesienia pozostaje strona http://ekodotacje.ios.edu.pl/, będąca bazą danych agregującą wiedzę o aktualnych dotacjach. Jeśli chcesz kupić wydajny inwerter fotowoltaiczny wraz z wysokiej jakości panelami, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie bezpośrednio na stronach regionalnego WFOŚiGW. Lista wymaganych dokumentów różni się w zależności od rodzaju dotacji, dlatego trzeba będzie się zapoznać z regulaminem każdej z nich.

Komponenty instalacji fotowoltaicznej – gdzie ich szukać?

Dowolny moduł fotowoltaiczny bez problemu znajdziesz w ofercie sklepu Doko, będącego hurtownią elektrotechniczną o kompleksowym asortymencie. Katalog produktów dla systemów PV obejmuje inwerter fotowoltaiczny, panele, aparaturę zabezpieczającą czy dodatkowe akcesoria. Na stronie https://fotowoltaika.doko.pl/ w krótkim czasie odszukasz wszystko, co niezbędne do uruchomienia wydajnej i bezawaryjnej instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy darmowej energii dla gospodarstwa domowego lub firmy.


Opublikowano

w

Tagi: