baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia domu?

styropianStyropian jest wielofunkcyjnym materiałem stosowanym najczęściej do izolacji budynków. W związku z tym warto wiedzieć jakie są rodzaje i właściwości ma ten materiał oraz jak najlepiej go dobrać.

Parametry styropianu

Zanim wybierzesz odpowiedni produkt, powinieneś się zastanowić, jakie parametry są odpowiednie dla twoich potrzeb. Styropian ma głównie za zadanie termoizolować budynek, dlatego przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę współczynnik przewodzenia ciepła.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Jest on określany symbolem lambda (λ). Do izolacji budynków nie warto stosować produktów o współczynniku wyższym niż 0,040 W/mK. Ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne również nie jest wysoka. Dobrym pomysłem jest ocieplenie domu styropianem szarym, który jest produkowany z dodatkiem grafitu.

Grubość styropianu

Styropiany różnią się od siebie również grubością. Grubość styropianu będzie się różnić w zależności od tego, gdzie na budynku będzie się znajdował. Optymalna grubość styropianu do ocieplenia budynku wynosi od 12 do 15 cm.

Wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie

Kolejne parametry, które warto brać pod uwagę to wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Pierwszy z nich określony jest pod skrótem CS. Jest to bardzo ważny parametr szczególnie przy wykończeniu podłogi. Dobrze jest wtedy wybrać produkt o CS minimum 80.
Wytrzymałość na rozciąganie (skrót TR) ma szczególne znaczenie przy ociepleniu ścian metodą lekko mokrą. Dla styropianu fasadowego wartość ta również nie może być mniejsza niż 80.

Odporność na ogień

Produkt dopuszczony do budownictwa musi być oznaczony symbolem FS, wtedy wiadomo że w razie pożaru będzie się topił i odkształcał, ale się nie zapali.

Najpopularniejsze rodzaje styropianów

  • styropian fasadowy to najbardziej uniwersalne białe płyty. Zazwyczaj są stosowane do ocieplania ścian zewnętrznych. Współczynnik ciepła mieści się w przedziale λ ≤ 0,044.
  • styropian pasywny cechuje się lepszymi parametrami izolacyjnymi. Ma ciemnoszary kolor dzięki czemu łatwo go rozpoznać. Współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku styropianów pasywnych mieści się w przedziale λ ≤ 0,033.
  • styropian podkładowy wykazuje się lepszą wytrzymałość na obciążenia, dlatego w szczególności jest wykorzystywany do izolacji podłoża.

Opublikowano

w

Tagi: