Jakie zadanie pełnią kominy w saunach?

Kąpiele w saunie to sposób na poprawienie samopoczucia i kojący relaks, a także szansa na polepszenie zdrowia. Niewielkie sauny domowe stają się coraz częściej, wzorem krajów skandynawskich, dodatkowym wyposażeniem domów jednorodzinnych, gdy urządza się je w ich wnętrzu. Równie popularne jest wznoszenie osobnych obiektów wykorzystywanych tylko do tego celu. Żadna tradycyjna sauna nie może się jednak obejść bez instalacji kominowej.

Jak instalacja jest niezbędna do korzystania z sauny?

Finnish saunaTradycyjne sauny nazywane fińskimi lub suchymi to niezbyt duże pomieszczenia wyłożone drewnem, lub z niego zbudowane. Znajdują się w nich drewniane ławki, które umożliwiają wygodne zajęcie miejsca oraz wystawienie się na działanie ciepła. W saunach centralną funkcję pełni specjalny piec opalany drewnem. Rozgrzewa on ułożone na nim kamienie, które z kolei podnoszą temperaturę w całym pomieszczeniu. Wykorzystywanie pieca oznacza jednak konieczność montażu odpowiedniego systemu kominowego, który wyprowadzi poza budynek powstające dymy. Ze względu na niewielkie rozmiary saun – pomieszczenie o małej kubaturze łatwiej można ogrzać – kominy do saun muszą być nie tylko szczelne i odporne na korozję, ale również powinny zabezpieczać użytkowników przed ryzykiem oparzenia oraz być łatwe w instalacji. Rozwiązaniem, które w saunie sprawdzi się najlepiej, są kominy dwuścienne.

Czym wyróżniają się kominy dwuścienne?

Komin dwuścienny składa się z dwóch stalowych rur, które są umieszczone jedna w drugiej oraz oddzielone od siebie warstwą izolacji. Warstwa zewnętrzna jest wykonana ze stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporna na warunki zewnętrzne, zwłaszcza opady atmosferyczne. Warstwa wewnętrzna jest żaroodporna, przez co nie tylko radzi sobie z wysoką temperaturą spalin, ale także zapewnia bezpieczeństwo w razie zapłonu osadzających się na jej ściankach substancji smolistych uwalnianych przy spalaniu drewna. Termoizolacja znajdująca się między płaszczem a rdzeniem jest zrobiona z wełny mineralnej, a jej rolą będzie niedopuszczenie do rozgrzania płaszcza, co sprawia, że elementy konstrukcyjne budynku nie są narażone na samozapłon oraz wychłodzenia rdzenia, ponieważ mogłoby to zakłócić ciąg kominowy. Zaletą korzystania z kominów dwuściennych jest możliwość ich łatwego wyprowadzenia na zewnątrz zarówno przez dach, jak i ścianę szczytową.

Kominy dwuścienne do saun można kupić w firmie TanieKominy.pl. Sprzedaje ona również wkłady dwuścienne idealne do kotłów gazowych i olejowych, kotłów zasilanych ekogroszkiem i pelletem drzewnym, jak również pieców wolnostojących oraz wkładów kominkowych.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: