baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Kolory farb do ścian – opcji jest nieskończenie wiele

stółJeszcze kilkanaście lat temu wybór wariantów kolorystycznych farb był mocno ograniczony. Nie sprawiało to wówczas większego problemu, bo i tak większość osób decydowała się na uniwersalną biel. Teraz trendy w aranżacji wnętrz znacząco się zmieniły. Coraz więcej osób stawia na odważne, mocno nasycone kolory farb do ścian, finalnie uzyskując zachwycające efekty. Sama barwa pozostaje kwestią indywidualną, jednak wybierając konkretny wariant, warto mieć na uwadze kilka aspektów.

Kolory farb do ścian – o czym należy pamiętać?

W najbardziej uprzywilejowanej pozycji są osoby, które decydują się pomalować ściany na biało. W tym przypadku największym dylematem jest bowiem wybór konkretnego producenta farby. Selekcja koloru jest już znacznie trudniejsza, tym bardziej że większość z nich jest dostępna w niezliczonych odcieniach. Jak na ironię, dla wielu osób to i tak za mało.
Chcesz uzyskać niepowtarzalny efekt, którego nie zapewni ci żaden z dostępnych w sprzedaży produktów? Żaden problem! Wiele sklepów branżowych ma na wyposażeniu mieszalnik, który pozwala skomponować indywidualny kolor. Zanim zdecydujesz się na konkretny odcień danego koloru, koniecznie uwzględnij fakt, że na powierzchni ściany barwa będzie wyglądać nieco ciemniej niż na małym próbniku. Jeżeli zależy ci na efekcie maksymalnie zbliżonym do tego, jaki przedstawia producent, wybierz farbę jaśniejszą o jeden ton.
Alternatywnie możesz kupić białą farbę bazową, do której następnie dodasz odpowiedni barwnik. W ten sposób uzyskasz kolor o odcieniu najbardziej zbliżonym do pożądanego. Jeżeli jednak zdecydujesz się na gotową farbę, przed zakupem ilości teoretycznie wystarczającej do pokrycia wszystkich ścian, kup niewielką próbkę. Dzięki temu przekonasz się, jak dany kolor faktycznie prezentuje się na ścianie i wstępnie ocenisz wydajność farby.

Mat? A może połysk?

Kolory farb do ścian to jedno, równie istotnym aspektem jest też stopień połysku, najczęściej określany w skali procentowej – farby głęboko matowe mają oznaczenie do 5 procent, satynowe – od 6 do 10, a półmatowe – od 10 do 30. Gdy stopień połysku zamyka się w przedziale od 30 do 60 procent, mamy do czynienia z tzw. półpołyskiem. Wszystko powyżej 60 procent to już połysk.
Wybór konkretnego wariantu ma istotny wpływ na końcowy efekt, ale nie tylko. Trzeba pamiętać, że farby matowe i półmatowe nanosi się łatwiej na powierzchnię, jednak błyszczące okazują się nieco praktyczniejsze w codziennym użytkowaniu. wynika to z faktu, że powierzchnia pomalowana w ten sposób jest łatwiejsza w czyszczeniu.


Opublikowano

w

Tagi: