baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Laserowe wycinanie w pigułce

Przeczytaj ten artykuł, aby przekonać się, czy warto korzystać z tej metody.

Czym jest laserowe wycinanie?

laserCięcie laserem to nowoczesny sposób obróbki zarówno metali, jak i innych materiałów. W tym procesie energia wiązki laserowej doprowadza do tego, że cięty materiał jest w szczelinie cięcia topiony, topiony i odparowywany lub topiony i spalany. Warto dowiedzieć się jak to przebiega. W przypadku rozpoczęcia pracy od brzegu, strumień gazu od początku dostarczany jest do strefy cięcia z jednej strony materiału, co sprawia, że stopiony i utleniony materiał zostaje usunięty na stronę przeciwną. Jeśli jednak nie rozpoczyna się pracy od brzegu, w pierwszej kolejności należy wydrążyć otwór. Zanim zostanie on wydrążony, to proces ten jest nieco skomplikowany, bo strumień gazu działa z tej samej strony, na którą usuwany jest materiał. Gdy kończy się laserowe wycinanie, należy zadbać o odpowiednie podparcie wycinanych części oraz o niedoprowadzenie do przegrzania.

Zastosowanie wycinania laserowego w praktyce

Jedną z dziedzin, w których wycina się laserowo materiały, jest przemysł elektroniczny. Konkretnie metoda ta sprawdza się przy produkcji procesorów krzemowych, które wycinane są z tzw. wafli o średnicy ok. 30 cm – z jednego wafla powstaje nawet tysiąc procesorów. Również cięcie części wyposażenia wnętrza przy produkcji samochodów zawdzięcza wiele laserom. Obróbka części do telefonów komórkowych, plastikowych klawiszy, a nawet skóry, akcesoriów skórzanych, sklejki czy papierowych kart okolicznościowych możliwa jest przy wykorzystaniu lasera. Kolejnym zastosowaniem jest przecinanie blach stosowanych w przenośnikach oraz elementów konstrukcyjnych takich jak rury i profile, wykorzystywane w budownictwie.

Zalety laserowego cięcia

Istnieje szereg argumentów, przemawiających za tym, aby wybrać laserowe wycinanie. Wśród nich można wymienić:

  • szybkość działania lasera,
  • wysoką gęstość energii, a w związku z tym niedużą strefa wpływu ciepła,
  • wąską szczelinę cięcia, co generuje małe zużycie surowca,
  • gładkość powierzchni cięcia, dzięki precyzji wycinania, co sprawia, że niepotrzebna jest dodatkowa obróbka wykończeniowa,
  • identyczność podczas produkcji seryjnej,
  • cichą pracę maszyny.

Taka ilość zalet przy stosunkowo niedużej ilości wad sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tę metodę.

Nowoczesne cięcie laserem. Wrocław nie pozostaje w tyle

W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, także do stolicy Dolnego Śląska dotarła ta nowoczesna metoda, jaką jest cięcie laserem. Wrocław, miasto zamieszkałe przez przeszło 600 tys. ludzi, potrzebował takiej technologii. Wrocławianie mogą wykonać laserowe cięcie metali przy pomocy japońskiego lasera Esis 3015, wyprodukowanego przez firmę Amada. Więcej o ofercie cięcia laserowego można przeczytać na: http://www.vonart.com.pl/uslugi-b2b/ciecie-laserem – znajdziesz na tej stronie także przydatne informacje nt. maksymalnych grubości ciętych metali.


Opublikowano

w