baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Materiały przy budowie domu jednorodzinnego

Budowa domu jednorodzinnego wymaga przemyślenia wielu istotnych kwestii. Zazwyczaj projekty wykonane przez architektów uwzględniają technologię domu. Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane przy budowie?

Ceramika tradycyjna i poryzowana

Ceramika tradycyjna to materiał chętnie wybierany ze względu na dużą wytrzymałość i niewygórowaną cenę. Wykorzystywana jest do budowy domów o zewnętrznych ścianach dwu- albo trójwarstwowych, a także do wznoszenia wewnętrznych ścian konstrukcyjnych oraz ścian działowych, fundamentowych i piwnicznych. Ceramika poryzowana to natomiast mieszanina gliny, trocin i pyłu drzewnego. Jest bardziej ciepłochronna i lżejsza od ceramiki tradycyjnej. Nadaje się do budowy ścian jednowarstwowych, ale nie będzie za to odpowiednia do fundamentów czy ścian piwnicznych.

Beton

To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie domu. Beton komórkowy wykorzystuje się przy stawianiu jednowarstwowych ścian zewnętrznych. Zazwyczaj do tego celu stosuje się bloczki modułowe. Dostępne są one w różnych rodzajach grubości, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie izolacyjności termicznej bloczków do swoich preferencji. Im wyższa będzie klasa betonu, tym większa będzie gęstość i nośność, natomiast gorsza izolacyjność termiczna. Ze względu na skład oraz ciężar betonu można wyróżnić lekki oraz towarowy. Beton towarowy przywożony jest samochodem-betoniarką, a jego mieszanie trwa jeszcze podczas transportu. Zachowuje wysoką jakość i może być wykorzystywany nawet przy budowie dużych konstrukcji.  Beton lekki powstaje natomiast przy dodaniu do mieszanki takich składników jak granulat styropianowy, wióry lub trociny, co pozwala zwiększyć jego cieplną izolacyjność.

Posadzki dekoracyjne

slid art
Posadzka SLID ART (www.cemexbeton.pl)

Beton wykorzystywany jest nie tylko do budowy tradycyjnych ścian, podłóg czy fundamentów. Coraz powszechniej spotykane są także betonowe posadzki dekoracyjne, którymi można wyłożyć ściany, nadając pomieszczeniu innowacyjnego charakteru. Będzie to doskonałe rozwiązanie w przypadku wnętrz utrzymanych w modnym obecnie industrialnym stylu. Zaletą betonu dekoracyjnego jest możliwość szybkiego stworzenia efektu surowych powierzchni, które w razie potrzeby można w łatwy sposób przemalować.

Jaki beton wybrać pod fundamenty?

Przy zakupie betonu pod fundamenty istotna jest nie tyle sama firma, ale przede wszystkim klasa mieszanki. Współcześnie zaleca się przede wszystkim beton B20, który jest mocniejszy od stosowanego powszechnie jeszcze kilka lat temu B15 zwierającego w składzie także pospółkę oraz żwir, które wpływają na jego trwałość. Klasa betonu, którego należy użyć do budowy fundamentów, najczęściej związana jest ze specyfiką projektu i nie powinno się jej zmieniać.


Opublikowano

w

Tagi: