O czym warto pamiętać podczas projektowania łazienki?

Projektanci wnętrz radzą, co dobrze będzie wyglądać w dużej łazience, a co w małej. Podczas projektowania łazienki warto trzymać się kilku podstawowych zasad, by przez wiele lat cieszyć się funkcjonalnym i ładnym wnętrzem.

Kolorystyka w małej i dużej łazience

mozaikaProjektując dużą łazienkę, mamy sporą swobodę. Dysponując większą ilością miejsca, możemy pofantazjować, a następnie wizje te przekształcić w łazienkę marzeń. Duże łazienki można urządzać, kierując się modnymi w ostatnich czasach stylami. Prowansalski, angielski, włoski. Łazienka w stylu SPA czy wiejskim… Tutaj kolorystyka jest dowolna, jednak należy pamiętać, by nie łączyć ze sobą barw, które do siebie nie pasują. Mając dużą swobodę wyboru, łatwo przesadzić i popaść w skrajność. Dlatego też, by dobrze czuć się w dużej łazience, barwy muszą być rozsądnie dobrane. W łazience – zarówno w małej, jak i w dużej – najlepiej zastosować dwa, maksymalnie trzy kolory. Dzięki temu, podczas kąpieli będziemy się relaksować i wypoczywać.

Decydując się na kolorową łazienkę, ryzykujemy zmęczeniem. Po ciężkim dniu pracy marzymy zwykle o chwili wytchnienia, a nie o ataku agresywnych barw. Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku małych łazienek. Tutaj zdecydowanie trzeba uważać. Jeśli przestrzeń mamy ograniczoną, możemy ją optycznie powiększyć, stosując jasną kolorystykę. W małych łazienkach idealnie prezentują się biele, ecru oraz wszelkie pastele. Posiadacze małych łazienek nie powinni silić się na oryginalność i odwagę w doborze co ciekawszych kolorów. Specjaliści podkreślają, że nie zawsze to, co modne, jest dobre właśnie dla nas.

Rozmiar płytek w małej i dużej łazience

W przypadku małej łazienki ważny jest umiar w doborze wielkości płytek. Zdecydowanie odpadają małe płytki, a tym bardziej mozaika, gdyż zastosowanie tego rodzaju kafelków z pewnością optycznie pomniejszy wnętrze. Nawet, jeśli będą to płytki w jasnych kolorach. Nie najlepiej w małych łazienkach prezentują się również płytki zbyt duże. Może i są one ostatnio modne, jednak źle będą wyglądały w małych wnętrzach. Najlepsze płytki do niewielkich rozmiarów łazienki będą te średnie. Najpopularniejszy rozmiar to: 20 cm x 25 cm. Firmy takie jak Paradyż, Tubądzin czy Polcolorit dysponują szeroką gamą kafelków w tym rozmiarze, a bogata kolorystyka i interesujące wzornictwo sprawiają, że naprawdę jest w czym wybierać.

Dużą łazienkę możemy wyłożyć zarówno maleńkimi kwadracikami, jak i wielkimi taflami kwadratów czy prostokątów. Nieco bardziej odważne projekty łazienek zawierają często połączenie płytek małych i dużych. Jeśli jednak urządzamy wnętrze na własną rękę, lepiej nie ryzykować z taką mieszanką. Tego typu kombinacje zostawmy profesjonalnym projektantom łazienek.

Oświetlenie i lustra dobre do każdego wnętrza

Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami małej łazienki, czy też dużej, niezwykle istotnym elementem jest odpowiednia gra świateł oraz luster. Duże lustra, przyklejane na całą ścianę, dobrze sprawdzają się przede wszystkim w małej łazience, chociaż i duża zdecydowanie zyskuje na wyglądzie, jeśli ma ogromne zwierciadło. Jak dobrać do tego oświetlenie? Zarówno ze względu na estetykę, jak i na funkcjonalność, doskonale sprawdzają się lampy umieszczone nad lustrem. Obojętnie, czy będzie do świecąca szyna, która długością odpowiada długości lustra, czy będą to małe kinkiety powieszone tuż nad zwierciadłem, oba rozwiązania będą zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Ważne jest także intensywność promieni świetlnych. Musimy pamiętać, że lustra umieszczane w łazience pomagają nam w codziennym przygotowaniu się do pracy czy szkoły. Dlatego też, im światło mocniejsze, tym lepiej dla nas. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza twarz jest dobrze przygotowana do wyjścia.

Wanna czy prysznic?

Czas pożegnać się z mitem, że do małej łazienki pasuje wyłącznie kabina prysznicowa. Współcześni producenci armatury łazienkowej, np. Koło i Cersanit, zadbali o to, by posiadacze niewielkich wnętrz również mogli korzystać z rozkoszy kąpieli w wannie. Z myślą o małych łazienkach, w ich asortymencie znalazły się takie wanny, które swobodnie mieszczą się we wszystkich wnętrzach. Może nie możemy pozwolić sobie na kąpieliska przypominające swoim wyglądem baseny, ale funkcjonalna, prostokątna wanna idealnie wpasuje się w niewielkie pomieszczenie.

Posiadacze dużych łazienek często decydują się na zamontowanie zarówno prysznica, jak i wanny. Jednak rodziny z małymi łazienkami też mogą stworzyć w swoich łazienkach pewnego rodzaju kompromis. W ostatnich czasach, na łazienkowym rynku, dostępne są tzw. parawany nawannowe, które swobodnie można umieścić nawet na niewielkiej wanience.


Opublikowano

w

Tagi: