Ogrodzenia drewniane ryflowane

Ogrodzenia drewniane mają coraz więcej zwolenników, mimo tego, że wymagają systematycznej konserwacji – posiadają wiele zalet. Są idealne zarówno do posiadłości utrzymanych w sielskim stylu czy też nowoczesnych budynków. Dzięki mnogości wzorów oraz kolorów dobierzemy takie płoty, które wpasują się w otoczenie naszego domu oraz będą harmonizować z jego architekturą i naszym ogrodem. Zastosowanie drewno w konstrukcji ogrodzenia podkreśli urodę roślin i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, ponieważ niewątpliwie lepiej wypoczniemy w ogrodzie otoczonym naturalnym materiałem niż betonowym murem lub metalową siatką.

ryflowanyDrewniane płoty ryflowane są ogrodzeniami spełniającymi najwyższe standardy na rynku Polskim, a także w Europie zachodniej – są piękną wizytówką każdej posiadłości. Dzięki różnorodności wzorów i kolorów płotów, bez problemu znajdziemy ogrodzenie spełniające wszelkie wymagania.

Głównymi zaletami drewnianych ogrodzeń ryflowanych są: ich trwałość, szczelność, estetyczny wygląd, a przy tym niewygórowana cena. Płoty ryflowane skonstruowane są na bazie grubej 3 cm ramy, przez co są ciężkie i masywne, a co za tym idzie bardzo stabilne. Poszczególne przęsła płotów ryflowanych zbudowane są z listew z podłużnymi rowkami, tzw. ryflowaniem, zamontowanych na solidnych ramach. Są łączone za pomocą nierdzewnych sztyftów, dzięki czemu z czasem nie powstają nieestetyczne ślady z rdzy, jak np. przy stosowaniu metalowych zszywek. Idealne do stosowania jako samodzielne, wolnostojące płoty lub przesłony na tarasie, czy też do wydzielania stref w ogrodzie. Precyzyjny sposób wykończenia ich powierzchni oraz oryginalne wzornictwo dodają im wyjątkowości. Płoty drewniane ryflowane wykonuje się z niebywałą dbałością o szczegóły.

Dodatkowe elementy

Oprócz podstawowych wymiarów paneli ogrodzeniowych (szerokość 1800 mm), dodatkowo mamy możliwość wkomponowanie w ogrodzenie płotków – połówek (szerokość 900 mm). Dzięki takiemu wyborowi rozmiarów idealnie dopasujemy ogrodzenie do wymiarów działki i naszych potrzeb. Poza standardowymi prostymi przęsłami produkowane są też różnorodne kształty płotków, które sprawią, że bez problemu stworzymy niepowtarzalne otoczenie naszej posiadłości:

  • łuki w górę
  • łuki w dół
  • skosy góra / dół

O dużej trwałości płotów ryflowanych decyduje zastosowana impregnacja ciśnieniowa, trójwarstwowe lakierowane oraz dodatkowe zabezpieczenie bezbarwnym preparatem utwardzającym. Drewno stosowane do budowy przęseł ryflowanych poddawane jest procesowi suszenia, dzięki czemu zostają wyeliminowane wszelkie wady takie jak: pękanie i wykręcanie się drewna. Drewno struże się na sucho, co sprawia, że jego powierzchnia jest gładka, bez zadr.

Konserwacja płotów ryflowanych nie sprawia większego problemu – wystarczy co 2 – 3 sezony oczyścić je przy użyciu szmatki i ciepłej wody lub karchera, a po wyschnięciu przęseł zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku preparatów do ochrony drewna iglastego.

Montaż ogrodzeń ryflowanych

Montaż ogrodzeń ryflowanych nie wymaga specjalnych umiejętności, jest stosunkowo prosty. Są trzy podstawowe sposoby montażu drewnianych paneli ogrodzeniowych:

  • przy zastosowaniu kotw wbijanych w ziemię – stosowane, gdy ogrodzenie będzie stawiane na podłożu naturalnym, czyli glebie. W wykonanej ze stali nierdzewnej kotwie umieszczamy drewniany palik i wbijamy ją w wyznaczonym wcześniej miejscu. Następnie w kotwie umieszczamy kantówkę (słupek), którą ustawiamy pionowo pomagając sobie poziomicą. Tak osadzoną kantówkę przykręcamy do kotwy za pomocą śrub. W słupku nawiercamy otwory o średnicy odpowiednio mniejszej  niż wkręty i przykręcamy do niego metalowe łączniki. W większości przypadków stosuje się dwa łączniki na słupek. Teraz pozostaje tylko przyłożyć wybrany panel płotu do kantówki i przykręcić go wkrętami wykonanymi ze stali nierdzewnej.
  • przy zastosowaniu kotw przykręcanych – kotwę do przykręcania ustawiamy na podłożu i oznaczamy miejsca na otwory. Wywiercamy otwory, w których umieszczamy kołki, a następnie kotwę, którą przykręcamy do podłoża śrubami. Wstawiony w kotwę słupek ustawiamy odpowiednio za pomocą poziomicy i również przykręcamy. Dalej postępujemy tak, jak w przypadku kotwy wbijanej w ziemię – do kantówki przykręcamy łączniki, a następnie przęsło płotu.
  • przy zastosowaniu kotw do wmurowania – należy wykopać dołek, który wypełniamy betonem. W mokry beton wciskamy kotwę i umieszczamy w niej kantówkę. Za pomocą poziomicy ustawiamy ją pionowo, a następnie przykręcamy ją śrubami. Dalsza część montażu odbywa się analogicznie do powyższych, czyli przykręcamy łączniki oraz przęsło płotu.

Opublikowano

w