baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Okna z DGG

okno pcvNowa hala produkcyjna do stolarki termoizolacyjnej z PCW została zbudowana na terenie zakładu DGG w Toruniu w 2000 roku. Hala jest obiektem dwunawowym o powierzchni 7.200 m.kw, a zainstalowana tam najnowocześniejsza linia produkcyjna Elumatec została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wydajność przy minimalnych kosztach produkcji. Wydajność produkcji osiąga 240 jednostek okiennych na zmianę, przy łącznym zatrudnieniu 24 pracowników. W ten sposób moce produkcyjne wzrosły do ok. 160.000 okien rocznie co stanowi ponad 2,5 krotny wzrost produkcji.

Wzrost wydajności pracy automatycznie zmniejszył koszty robocizny w cenie gotowego wyrobu. Komputerowy system produkcji powoduje ograniczenie liczby kontrolerów jakości do 20 proc. poprzedniego stanu przy jednoczesnym wzroście jakości wyrobu gotowego. Automatyzacja pozwala również na zlikwidowanie całkowitego nadzoru nad pracownikami oraz likwidację sezonowych nadwyżek poziomów zatrudnienia w zakładzie produkcyjnym.

Najważniejszymi elementami linii są nowoczesne centra obróbcze do ram i profila (2 zestawy SBZ610/23) oraz czterogłowicowe zgrzewarki – 2 zestawy single SINGLE LINE SE-SL-HSM 30/26.

Okno powstaje pod okiem komputera

Dział przygotowania produkcji opracowuje dokumentację technologiczną procesu wykonania okna dla każdego klienta. Dokumentacja ta przesyłana jest pocztą elektroniczną do zarządzającego produkcją, który po sprawdzeniu, dane przesyła do komputerów sterujących poszczególnymi operacjami tj.:

  1. centrum obróbcze profili
  2. zgrzewarki
  3. czyszczarki
  4. piły do listew przyszybowych

Dane te zawierają: wymiary okien z podziałem na kwatery, kierunek otwierania skrzydeł, kolor profila, funkcje otwierania, sumę zapotrzebowań materiałowych, inne wymagania zlecone przez klienta. Profile z hali magazynowej trafiają do centrum obróbczego profili SBZ, gdzie są poddawane obróbce :

  • cięcie na wymiar
  • wykonanie otworów technologicznych (odpowietrzających i odwadniających)
  • wykonanie otworów montażowych
  • montowanie wzmocnień stalowych ocynkowanych
  • zaznaczanie miejsc pod montaż zaczepów obwodowych oraz miejsc pod montaż zawiasów, słupków stałych
  • jednocześnie komputer drukuje etykiety umożliwiające identyfikację każdego elementu Tak obrobione profile wędrują na zgrzewarkę, która automatycznie zgrzewa elementy w całość. Robią to 4 głowice równocześnie w pełni samodzielnie, bez pomocy człowieka. Potem chwytaki zabierają zgrzane elementy na czyszczarkę, która usuwa „wypływki” ze wszystkich powierzchni. Następnie odbywa się montaż uszczelek, a potem przykładane są okucia, które przykręcane są automatycznie. Stolarkę montuje się na gotowo (skrzydła, klamki). W tym czasie odbywa się cięcie listew przyszybowych (automatyczna piła sterowana komputerem) Okno przemieszcza się do szklenia. Szklenie odbywa się na prasie, która imituje rzeczywiste warunki eksploatacji okna w murze. Teraz następuje zamknięcie okna listwami przyszybowymi. Kontrola jakości przymocowuje do okna specjalna saszetkę zawierającą kartę gwarancyjną, instrukcję montażu, obsługi, etykiety identyfikacyjne i jakościowe. Okno, zabezpieczane folią „stretch” , przejeżdża wózkiem do hali magazynowej, a załadunek na samochód odbywa się w specjalnych dokach z automatycznymi bramami i podnośnikami.

Opublikowano

w

Tagi: