Podział tynków

Plaster Facade Plastered - anaterate / Pixabay

Bardzo wiele osób często zadaje sobie pytanie czy aby na pewno warto wydawać sporą ilość pieniędzy na tynk domu? Fakt, faktem tynkowanie nie należy do usług najtańszych jednak każdy dom powinien mieć odpowiedni tynk. Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo dużo firm, które specjalizują się w tynki poznań pozostaje więc pytanie jak wybrać odpowiednia firmę? Otóż, spraw jest prosta. Przy wyborze firmy nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną. Owszem, cena jest bardzo ważnym wskaźnikiem jednak w tym przypadku nie najważniejszym. Proszę sobie wyobrazić sytuacje w której po wyborze najtańszej firmy pojawiają się liczne problemy. Odpadający tynk, nieterminowość prac oraz wieczne problemy. Aby uniknąć takich problemów warto zdecydować się na dobre zapoznania się z firmą która miałby się tym zając. Od początku sprawdźmy w jakich realizacjach uczestniczyli, czy w internecie są opinie na temat ich działalności, jak długo firma istnieje na rynku oraz czy podejście do klienta jest odpowiednie. Jeżeli wszystko wydaję się być jak najbardziej „OK” pozostaje kwestia ustalenia szczegółów oraz końcowa wycena. Przy końcowej wycenie pamiętajmy, aby lekko potargować się z firmą. Pamiętajmy również o ustaleniu harmonogramu prac. Tylko dzięki niemu będziemy mieli podstawę aby w razie jakiś nieprawidłowości mieć podstawę do negocjacji ceny.
Tynk to jeden z podstawowych elementów elewacji domu. oczywiście tynki nie są nakładane tylko i wyłącznie na elewacje. Stosowane są również wewnątrz domu do pokrycia chociażby ścian, sufitów kolumn filarów etc. Głównym zadaniem tynków jest zabezpieczanie powierzchni przed działaniem czynników.

Czym jest tynk?

Czynnik te są zmienne i zależą od lokalizacji tynku. Jeżeli mamy do czynienia z tynkiem na zewnątrz domu głównymi czynnikami przed którymi chroni nas tynk są działania atmosferyczne czyli deszcz oraz śnieg. W przypadku zastosowania tynków wewnątrz budynku tynk głownie chroni przed parą wodną. Co ciekawe elementy drewniane również mogą być pokryte tynkiem. W tym wypadku chroni on przed ogniem. Jednak głównym atutem tynku jest fakt ze zapewnia estetyczny wygląd. Tradycyjnie nakładana jest jedna warstwa bądź dwu a nawet trójwarstwowe. Na rynku obecnie jest dostępnych mnóstwo rodzajów tynków. Do najbardziej popularnych zaliczane są tzw. tynki zwykłe. Dzielą się one na kategorie pomiędzy 0 , a 4W. Dla przykładu tynk kategorii 4 jest tynkiem trójwarstwowym zatartym na gładko.

Tynki ozdobne

Tynki ozdobne dzielimy na nakrapiane – wykonywane są ręcznie np. pędzlem, okrapiane w świeżej zaprawie, narzucany, kwaterowany,czesany i tzw. dziobany. Najbardziej zaawansowanymi tynkami są tynki specjalne. Wśród tynków specjalnych rozróżniamy tynki wodoszczelne- nieprzepuszczające wody, ciepłochronne – ich głównym zadaniem jest utrzymywanie ciepła oraz zabezpieczające przed promieniowaniem, które najczęściej znajdziemy w pomieszczeniach w których stosuje się rentgen.

Inny podział tynków

Prócz standardowych podziałów tynków możemy również spotkać się z podziałem na suche tynki i gładzie gipsowe. Pierwszy z nich czyli suchy tynk wykonany jest z płyt gipsowo-kartonowych przyklejanych masą gipsowa do ściany. Często podczas montażu wykorzystywane są metalowe stelaże. Drugim rodzajem są gładzie gipsowe czyli cienkie wyprawy. Ich grubość średnio mieści się w graniach od około 1mm do 3mm z gipsu nakładanego na powierzchnie.


Opublikowano

w