baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Pręty gwintowane i możliwości ich zastosowania

Mimo iż to wyjątkowo niepozorne elementy, trudno wyobrazić sobie, aby jakakolwiek budowa mogła dojść do skutku bez ich udziału. Pręty gwintowane, bo o nich mowa, służą do łączenia ze sobą poszczególnych części budynków. Muszą być zatem wyjątkowo wytrzymałe na wszelkiego rodzaju obciążenia, ponieważ dopóki budynek będzie stał, one będą pracowały wraz z nim. Do czego je stosować, z czego są wykonane, jakie rodzaje są dostępne w sklepach i na co należy zwracać uwagę przy ich zakupie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Do czego używa się prętów gwintowanych?

prętPręty gwintowane w głównej mierze stosowane są w szeroko pojętym budownictwie. Służą między innymi do łączeniu części konstrukcyjnych budynków, takich jak szalunki więźby dachowe czy słupy drewniane do stóp fundamentowych. Wykorzystać je można również do podwieszania różnego typu instalacji. Zwłaszcza do łączenia większych modułów konstrukcji budowlanych lub elementów wyposażenia budynków czy struktur niezbędnych do wykończenia wnętrz np. kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, przewodów hydraulicznych i elektrycznych, podwieszania sufitów. Pręty gwintowane, jako uniwersalne elementy złączne, stosowane są szeroko we wszelkiego typu elementach konstrukcyjnych, gdzie zachodzi konieczność zapewnienia stabilności połączonych ze sobą części. Istotne znaczenia mają także przy pracach dekarskich, gdzie są niezbędnym elementem zapewniającym trwałość połączenia konstrukcji dachowej z budynkiem. Pręty gwintowane stosowane są również jako element łączący i mocujący do podłoża konstrukcje stalowe, do stabilizacji zbrojenia w konstrukcjach żelbetonowych.

Z czego wykonuje się pręty gwintowane i jakie są ich rodzaje?

Pręty wykonywane są z różnych surowców, ale najczęściej do ich produkcji wykorzystywana jest stal. W obowiązujących w Polsce normach (PN) pręty stalowe charakteryzowane są poprzez takie parametry jak:

  • średnica lub wymiary przekroju są dowolne, choć z reguły stosowane są pręty o średnicy od 8 do 200 mm.
  • gatunek stali stosowanej do produkcji prętów zależy głównie od ich przeznaczenia. Do produkcji prętów stosuje się głównie stal nierdzewną, stal kwasoodporną oraz stal zwykłą, z tym że jedynie w przypadku, kiedy pręty i elementy połączeń zostaną całkowicie zabetonowane.
  • rodzaj użytego gwintu najczęściej jest zgodny z Polskimi Normami. Powszechnie w prętach gwintowanych stosuje się miarę metryczną (M), której towarzyszy średnica gwintu podana w mm, np. M20.

Gwinty natomiast również można podzielić ze względu na poniższe kryteria:

  • sposób skręcania — gwint prawy i lewy,
  • skok gwintu — gwint normalny, drobnozwojny lub grubozwojowy,
  • przeznaczenie — gwint złączny i pociągowy,
  • kształt — trapezowy, prostokątny, stożkowy i inne,

Pręty wykonywane są z różnych jakościowo materiałów, różne są także sposoby wykończenia ich powierzchni: czarne, ocynkowane ogniowo, ocynkowane galwanicznie, termodyfuzyjnie lub w inne.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie prętów gwintowanych?

Ten detal może występować także pod wieloma innymi nazwami, także nie należy się przejmować, gdy któreś z poniższych określeń pojawi się na fakturze zakupu lub padnie z ust fachowca. Tak więc pręty mogą nosić nazwy takie, jak: złącza śrubowe, łączniki śrubowe, szpilki budowlane, pręty wytrzymałościowe, pręty nierdzewne, gwintsztangle, gwintsztangi.

Wybierając pręty gwintowane, należy także dokładnie określić ich przeznaczenie. Oferta prętów gwintowanych jest tak rozbudowana, że z łatwością można wybrać nieodpowiedni typ. Przed zakupem należy sprecyzować: sposób wykończenia, gwintowanie, klasa twardości, grubości, przekroju czy profilu. A jeszcze lepiej poradzić się specjalisty, np. z firmy Stalmut, która wszystkie wyżej wymienione pręty ma w swoim asortymencie oraz na specjalne życzenie klienta, przygotuje detal dostosowany do konkretnych warunków.


Opublikowano

w

Tagi: