baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Regulacja drzwi i okien

Drzwi i okna powinny zapewniać szczelne dolegania do ramy, niezależnie od tego jakie warunki panują na zewnątrz. Ponieważ każdy materiał może zmieniać swoją długość w zależności od temperatury, to warto wybierać takie okucia, które umożliwiają ręczną regulację dolegania.

bakaKoszty zakupu okien, a szczególnie drzwi potrafią pochłonąć sporo gotówki, dlatego warto użytkować je w taki sposób, by przetrwały przez wiele lat.
Za doleganie skrzydła drzwi lub okna odpowiadają okucia, które znajdują się między skrzydłem a ościeżnicą. Jeśli jednak nie dolegają, to mechanizm trzeba wyregulować. Współczesne okna bywają wyposażane w skomplikowane elementy okuć. Dlatego wbrew pozorom regulacja niedomykającego się skrzydła może się okazać nie taką prostą sprawą.
Aby niwelować efekty związane z kurczeniem i rozszerzaniem się materiałów, warto wybrać stolarkę z funkcją regulacji docisku skrzydła do ramy.
Nowoczesne okucia okienne wyposażone są w rolki ryglujące pozwalające na ręczne zmniejszenie docisku skrzydła latem i zwiększenie zimą. W okuciach funkcję ryglującą pełnią rolki zbudowane na zasadzie mimośrodu. W okuciach tych mamy osadzony na rolce pierścień z metalu, który z jednej strony jest grubszy, z drugiej cieńszy. Pierścień ten można obracać w zależności od temperatury na zewnątrz. W ciepłe dni pierścień można skierować do wewnątrz pomieszczenia, aby zmniejszyć docisk skrzydła do ościeżnicy. W zimne dni pierścień powinien być skierowany odwrotnie, aby zapewnić oknom lepsze doleganie i ograniczyć utratę ciepła przez mikroszpary.

Innym częstym przypadkiem w którym przydadzą się regulowane okucia jest niedomykanie się skrzydła spowodowane jego opadnięciem. Ociera się ono o ościeżnicę i nie pasuje do ramy. Do tego u góry między skrzydłem a ościeżnicą powstaje szczelina, przez którą dostaje się zimne powietrze,
Na taką usterkę najbardziej podatne są drzwi i duże okna, ponieważ są narażone na większe odkształceniom pod wpływem zmian temperatury.

Aby zapobiec degradacji skrzydła należy szybko usunąć przyczynę takiego stanu poprzez kontrolę luzu okuciowego – wolnej przestrzeni między skrzydłem i ościeżnicą. Luz powinien wynosić 12-13 mm. Jeśli jest inny należy wyregulować skrzydło tak, aby szczelina z każdej strony była taka sama. Regulacja na rozwórce (u góry skrzydła) powinna doprowadzić do równoległego ustawienia skrzydła i ramy, a regulacja na zawiasie dolnym, podnieść opuszczone skrzydło.

Wreszcie, przyczyną problemów może być uszkodzenie części okucia. W takim przypadku nic prostszego jak zamówić części w dowolnym sklepie internetowych. Szeroki wybór okuć i akcesoriów np. na www.simteq.pl.


Opublikowano

w

Tagi: