baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rekuperacja – to się naprawdę opłaca

Decydując się na wybudowanie domu, trzeba pamiętać o tym, iż jest to trudne przedsięwzięcie wymagające m. in. profesjonalnego projektu dostosowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Przy tej sposobności pojawia się mnóstwo aspektów, które należy uwzględnić – a jednym z nich jest system wentylacyjny.

Dom potrzebuje sprawnej wentylacji

nowoczesny domŻaden dom nie jest w stanie należycie funkcjonować bez sprawnie działającej wentylacji. Inwestorzy bardzo często wybierają tradycyjne rozwiązania w postaci naturalnej wentylacji grawitacyjnej, niemniej jednak we współczesnym budownictwie nie zdają już one egzaminu. Dlaczego? Z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze – wentylacja mechaniczna nie jest w stanie zapewnić wysokiej jakości powietrza, a po drugie – niewiele ma wspólnego z energooszczędnością. Dlatego też na popularności zyskuje rekuperacja. Lublin czy inne duże miasta nie narzekają obecnie na brak firm specjalizujących się w projektowaniu i montażu tego typu instalacji – warto korzystać z ich fachowej wiedzy i pomocy.

Co wpływa na koszt montażu rekuperacji?

Niejednokrotnie pojawia się pytanie o koszty, jakie za sobą pociąga montaż rekuperacji. Jest to uzależnione od bardzo wielu czynników, trudno zatem podać stałą kwotę, aczkolwiek nie da się ukryć, iż trzeba na to z reguły wydać znacznie więcej niż ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Uwzględnienia wymagają następujące przesłanki:

  • metraż domu,
  • ilość pomieszczeń oraz ich przeznaczenie,
  • typ rekuperatora,
  • kubatura budynku.

Z jakich elementów składa się instalacja?

Warto przy tej okazji nadmienić, iż rekuperacja jest bardziej skomplikowaną instalacją, na którą składają się takie elementy jak:

  • kanały,
  • rekuperator,
  • sterownik,
  • urządzenia współpracujące.

O funkcjonalności całego systemu w ogromnej mierze decyduje rekuperator. W tym zakresie wyszczególnia się modele:

  • z wymiennikiem płytowym krzyżowym – są najbardziej rozpowszechnione, ich konstrukcja jest prosta, a sprawność plasuje się w przedziale do 65 proc. bądź do 80 proc.,
  • z wymiennikiem przeciwprądowym – bardzo efektywne urządzenia o wydajności sięgającej nawet 90 proc., ale ich zasadniczą wadą jest brak możliwości odseparowania świeżego powietrza od zużytego,
  • z wymiennikiem obrotowym – jego sprawność jest porównywalna do modelu z wymiennikiem prądowym, lecz zapewnia on lepsze rezultaty z tego chociażby powodu, że wyeliminowane zostało w nim zjawisko szronienia.

Rekuperacja to wymierne korzyści

Przy wyborze firmy instalacyjnej należy się kierować nade wszystko jej doświadczeniem i zrealizowanymi do tej pory przedsięwzięciami. Cena, choć nie bez znaczenia, jest w tym momencie kwestią tak naprawdę drugorzędną – na jakości prac nie bowiem co oszczędzać. Jeśli zostaną wykonane źle, wówczas wszelakie naprawy będą kosztować jeszcze więcej. Warto więc zainwestować, ponieważ korzyści z posiadania w domu rekuperacji są wręcz nieocenione. Mówi się tu głównie o dwóch podstawowych przesłankach:

  • stałej dostawie świeżego, znakomicie przefiltrowanego powietrza gwarantującego odpowiedni komfort klimatyczny,
  • obniżeniu kosztów eksploatacji budynku dzięki wyraźnej redukcji kwot widniejących na rachunkach za ogrzewanie.

Opublikowano

w