Separatory oleju

W Polsce istnieje bardzo wiele zakładów przemysłowych i wszelkiego rodzaju mleczarni czy zakładów mięsnych. Produkowane odpady płynne muszą podlegać specjalistycznej obróbce polegającej na odseparowaniu wody od zanieczyszczeń. W tej roli sprawdzają się separatory tłuszczu.

Czym są separatory  i do czego są wykorzystywane?

Przede wszystkim sprawdzają się wszędzie tam gdzie oddzielone powinny zostać tłuszcze i oleje pochodzenia organicznego od ścieków. Najlepiej sprawdzają się więc w restauracjach, hotelach, mleczarniach czy olejarniach. Tłuszcze, które gromadzą się w tego typu miejscach negatywnie wpływają na stan kanalizacji dlatego też, bardzo ważne jest wykorzystanie separatorów. Zarastane rur czy rozkład substancji jest źródłem smrodu z kanalizacji i również dlatego warto pomyśleć o montażu urządzeń, które skutecznie zwalczą tego typu problemy. Decydując się na zakup i montaż separatora należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to jakiego rodzaju tłuszcze produkowane są w przedsiębiorstwie oraz jaką charakteryzują się one gęstością.

Rodzaje separatorów

Separatory służą oddzielaniu tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Określane są jako urządzenia przepływowe i w sposób mechaniczny oddzielają tłuszcze od ścieków. Cząsteczki tłuszczów mają mniejszą gęstość niż cząsteczki wody i gromadzone są na jej powierzchni, a tłuste substancje nie zatykają rur i są bezpieczne dla kanalizacji w przedsiębiorstwie. Separatory mogą zawierać osadnik lub nie. Urządzania bez osadnika stosuje się wszędzie tam gdzie w prosty sposób można oddzielić od ścieków części stałe. Tego typu urządzenia wykorzystuje się więc na przykład w zakładach rybnych. Sito umieszczone we wlocie separatora wyłapuje części stałe. Jeżeli chodzi o separatory z osadnikiem stosować należy je wszędzie tam gdzie tłuszcze charakteryzują się bardzo dużą gęstością. Ważna jest również pojemność osadnika. Separator oleju można także w prosty sposób kontrolować. Wystarczy podłączyć go do instalacji alarmowej, która jest wyposażona w czujniki przepełnienia. W ten sposób unikniemy problemów związanych z eksploatacją separatorów i działaniem całego mechanizmu.


Opublikowano

w