baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Mniej znane sposoby odzyskiwania ciepła

Odzyskiwanie ciepła to wyzwanie na miarę XXI wieku, z którym borykają się wszystkie osoby chcące wybudować zdrowy a zarazem oszczędny dom. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę ile różnych metod na odzyskiwanie ciepła już stworzono! Tyle możliwości, tyle różnych rozwiązań, by móc wybrać to idealne dla siebie.

Odzyskiwanie ciepła z kominka

To rozwiązanie dla tych, którzy posiadają w domu kominek jako źródło ciepła. Odzyskiwanie polega na tym, że nie marnuje się tego, co pozostaje po procesie spalania, czyli dym. Jak to możliwe? Clue jest tutaj rura dymowa, która zostaje poprowadzona w dół od kominka, a następnie do góry do komina głównego. To rozwiązanie związane jest z potrzebą wybudowania szczelnych kanałów dymowych.

Wadą może być utrudniony dostęp do (ewentualnie) przepalonych rur w trakcie awarii. Przy dobrze wykonanej pracy, nie ma co obawiać się o szczelność. Zazwyczaj takie rury obmurowuje się cegłami, co daje możliwość bezpiecznego użytkowania przez długie lata. Jednak to o czym należy pamiętać, to fakt, że dym to spaliny, a spaliny to czad. Wzmożona czujność jest wskazana.

Odzyskiwanie ciepła z obornika

mniej znane sposobyChoć wszystkim mieszczuchom, taki pomysł może wydawać się wyjątkowo dziwny, to każdy kto prowadzi gospodarstwo rolne z pewnością go doceni. Niekoniecznie do odzyskiwania ciepła potrzebny będzie sam obornik, wykorzystać można również kompost i wszelkie odpady organiczne. Ważne będzie zaopatrzenie się w produkt bogaty w azot, a to właśnie może być między innymi obornik lub mocz czy skoszona zgniła trawa.

Skąd bierze się ciepło w takim układzie? Energia wytwarzana jest w procesach gnicia i fermentacji bakterii, które zachodzą w komórkach masy kompostowej lub obornika. W ten sposób możemy odzyskać energię na potrzeby np. ogrzania wody. Takimi mieszankami napełnia się spirale i oplata nimi miejsca z wodą, które chce się ogrzać. Sposób ten należy to wyjątkowych, ponieważ jest zupełnie uniezależniony od innych źródeł energii – wyłącznie praca ludzka jest konieczna. Jednak, nie można ukrywać, że do najprostszych i najprzyjemniejszych nie należy.

Odzyskiwanie ciepła z serwerowni

Takie rozwiązanie niestety nie jest dla każdego. Serwery, które są w użytkowaniu firm hostingowych, generują dużo ciepła. Ta energia nie powinna się marnować. Zwłaszcza, że paradoks polega na tym, iż ciepło, które wywarzają i podnosząca się temperatura pomieszczenia, zagrażają ich prawidłowemu działaniu, co skutkuje koniecznością zainstalowania klimatyzacji. Odzyskiwanie ciepła z serwerowni możliwe jest poprzez stworzenie kanałów wentylacyjnych, które będą transportować ciepło z serwerowni do innych pomieszczeń.

Metoda ta jest o tyle inwazyjna, że nie zawsze prosto jest wdrożyć ją w życie, w już istniejącym budynku (wiele zależy od jego infrastruktury). Ile można zaoszczędzić? Jeżeli serwerownia jest duża, to ciepło może pozwolić utrzymać przyjemną temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza, kiedy na dworze nie ma jeszcze zimy. Gdy przyjdą mrozy, konieczne będzie dogrzanie. Jednak oszczędności można liczyć w setkach złotych w skali roku.

Odzyskiwanie ciepła z dachu

Rekuperatory dachowe są alternatywą dla kolektorów słonecznych, których zamontowanie nie wszędzie jest możliwe. W ramach tej metody ekologicznego pozyskiwania energii, pod połacią dachu montowane są specjalne urządzenia. Nawiewają one świeże powietrze i odzyskują ciepło ze zużytego, wydmuchiwanego z budynku. Takie rozwiązanie stosowane jest w wysokich domach, których dachy mają znaczą powierzchnię. Na odzyskanie ciepła pozwala specjalna konstrukcja rekuperatorów, umożliwiająca przewodzenie ciepła. Sposób ten może okazać się kosztowny, jednak jeżeli dobrze zostanie zaplanowany i skonsultowany ze specjalistami, np. z firmy Bartosz, może przynieść spore oszczędności.

Odzyskiwanie ciepła z wentylacji mechanicznej

Rekuperatory nie tylko pozwalają oczyścić i utrzymać zdrowe powietrze, ale również odzyskać wytworzone ciepło. Słowem wstępu wytłumaczymy prosto na czym polega rekuperacja i odzyskiwanie ciepła w ten sposób. Otóż chodzi o to, by wykorzystać temperaturę powietrza usuwanego z pomieszczenia do ogrzania/ochłodzenia powietrza dostarczanego do tego pomieszczenia z zewnątrz.

Niezbędny jest specjalny wymiennik ciepła, który zainstalowany jest w rekuperatorze (centrali wentylacyjnej) i całe to działanie umożliwia. Same wymienniki mogą być różne, jednak zawsze spełniają swoje zadanie – ponownie wykorzystują wytworzoną wcześniej energię. Sposób ten jest niezwykle skuteczny, jednak nie jest niezależny energetycznie – aby rekuperator działał, do zasilania potrzebuje prądu.

Artykuł powstał dzięki nieocenionej pomocy firmy Bartosz.


Opublikowano

w

Tagi: