baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Styropian – rodzaje i zastosowanie

pomiarStyropian to produkt, którym możemy ocieplić dom od fundamentów aż po dach. Materiał jest lekki, trwały i niedrogi. Można go łatwo poddać obróbce i nie ma problemów z jego montażem. Najważniejszym parametrem styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła, który mieści się w przedziale 0,031-0,042 W/(m2.K). Im mniejsza wartość lambdy tym lepiej.

Styropian to materiał, z którego produkuje się głównie gładkie płyty przeznaczone do izolacji fundamentów, ścian, połaci dachu i stropów. Na rynku znajdziemy również inne rodzaje płyt styropianowych np. nacinane, ryflowane, granulat, laminowane, elewacyjne profile ozdobne, szalunki tracone i różnego rodzaju taśmy dylatacyjne.

Zwykły styropian. W sklepach znajdziemy płyty o wymiarach 500×1000 mm i grubości od 10 do 500 mm. Do wyboru mamy gładkie i frezowane krawędzie – na zakład lub pióro i wpust. Frez umożliwia dokładne przyleganie do siebie styropianu dzięki czemu ogranicza się do minimum powstawanie mostków termicznych.

Styropian ryflowany charakteryzuje się tym że na spodzie posiada wyfrezowane pionowe rowki. Takie płyty stosuje się głównie do izolacji ścian o konstrukcji szkieletowej, które będą wykańczane tynkiem cienkowarstwowym. Stosowanie tego rodzaju płyt umożliwia wentylację między poszyciem konstrukcji szkieletowej a warstwą ocieplenia.

Styropian sprężysty. Płyty tego rodzaju nacinane w fabrykach dzięki czemu stają się bardziej sprężyste i łatwiejsze do układania. Stosuje się je głównie do izolacji przestrzeni między krokwiami oraz konstrukcji szkieletowych;

Styropian elastyczny. Jego główną zaletą jest izolacja akustyczna – tłumi odgłosy. Stosowany jest do wygłuszania stropów i podłóg.

Styropian wodoodporny ma dużo mniejszą nasiąkliwość niż zwykłe płyty. Stosuje się go w miejscach narażonych na kontakt wodą – fundamenty i dach odwrócony. Wodoodporne płyty występują w kolorze niebieskim lub zielonym.

Styropian perforowany. To nic innego jak dziurki na powierzchni płyty, które umożliwiają przepływ pary wodnej; polecane m.in. do ociepleń świeżo wzniesionych, mokrych ścian;

Styropian jedno- lub dwustronnie laminowany. Tego rodzaju płyty mogą być laminowane papą. Stosuje się je do izolacji płaskich i lekko spadzistych dachów. Geowłókniną, która umożliwia odpływ wody gruntowej. Takie płyty przeznaczone są do ocieplania fundamentów i ścian piwnic. Laminowane płytą gipsowo-kartonową, który pozwala na wykończenie ścian poddaszy, lekkich ścian działowych oraz systemów sufitowych. Ostatni rodzaj to płyta wiórowa, która stosowana jest do ocieplania stropów (głównie drewnianych).

Profile elewacyjne ułatwiają efektowne wykończenie detali ścian ocieplanych metodą lekką mokrą. Na rynku dostępne są w różne kształty i wymiary np. cokoły, gzymsy itp.


Opublikowano

w

Tagi: