Zabezpieczenia pomostów roboczych i rusztowań

Jeden z warunków bezpiecznej pracy na rusztowaniach i pomostach, stanowi ochrona pracowników przed upadkiem z wysokości. Można ją zagwarantować przez specjalne zabezpieczenia pionowe. W jaką ochronę należy wyposażyć pomosty i rusztowania, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom podczas wykonywanych prac?

Jakie są wymagania prawne dla zabezpieczenia pomostów roboczych i rusztowań?

rusztowanie

Art. 112 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. nr 47 poz. 401 z dnia 19 marca 2003 r.) określa warunek, że rusztowanie robocze musi mieć poręcz ochronną (balustradę). Składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 metrów oraz poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 metra. Rusztowania systemowe mogą mieć poręcz umieszczoną na wysokości 1 metra. Szczegółowe wymagania odnośnie balustrady ujęte zostały także w normie PN-M-47900-2 Rusztowania stojące metalowe robocze. Norma ta mówi o tym, że należy również zapewnić element zamocowany poziomo między poręczą główną a pomostem – poręcz pośrednią. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, to sprzedaż rusztowań aluminiowych z zabezpieczeniami sprosta Twoim oczekiwaniom!

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy na pomostach i rusztowaniach?

Bezpieczeństwo prac na pomostach i rusztowaniach można zapewnić poprzez prawidłowe wyposażenie konstrukcji w poręcze i krawężniki (bortnice, deski krawężnikowe) – czyli środki ochrony zbiorowej. Normy bezpieczeństwa dopuszczają także inne skuteczne sposoby na zabezpieczenie pomostów. Jest to m.in. montaż mocnej siatki zamiast poręczy z rur. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że stosowanie materiału okładzinowego w formie siatki ochronnej nie zwalnia z obowiązku stosowania balustrad. Jest to zapisane w art. 119 ust. 2 rozporządzenia. Profesjonalne systemy podestów wraz z ich zabezpieczeniem oferuje m.in. dystrybutor rusztowań S.K.A.T Rusztowania, który dba o kwestie bezpieczeństwa swoich Klientów.

Zabezpieczenia pomostów roboczych i rusztowań – jakie mają zalety?

Lista wymagań, jakie powinny spełniać rusztowania budowlane, jest długa – trwałość, funkcjonalność oraz łatwość w montażu i demontażu. Tego typu konstrukcje służące do pracy na wysokości, muszą gwarantować bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale wszystkim innym przebywającym w pobliżu. Warto wybierać renomowane firmy, które oferują porządne konstrukcje, dopasowane do swoich potrzeb. Takie rusztowanie może mieć pozytywny wpływ na tempo prac oraz jakość.


Opublikowano

w