Zalety systemu tworzywowych pomostów pływających

Tworzywowy pomost pływający to znakomity sposób na podniesienie atrakcyjności brzegu każdego akwenu. Może być wykorzystywany na wiele sposobów. Można przy nim cumować sprzęt pływający taki jak łódki, kajaki, rowery czy skutery wodne. Może służyć również do zagospodarowania miejskiej plaży i być wykorzystywany jako basen pływający – kąpielisko na dowolnym akwenie lub pomosty rekreacyjne  do opalania.

plywakPrzyzwyczajeni jesteśmy do tradycyjnych drewnianych pomostów zbudowanych na drewnianych palach. Są tak powszechne, że na dobre wtopiły się w krajobraz naszych pojezierzy. Jednak coraz częściej zamiast tradycyjnej konstrukcji popularność zyskały się na nowe alternatywne rozwiązania czyli modułowe pomosty pływające wykonane z tworzyw sztucznych.

Nowatorstwo rozwiązania polega na wyeliminowaniu drewna i stali jako materiałów mało efektywnych i zastąpieniu ich estetycznymi , nie wymagającymi konserwacji elementami z tworzywa sztucznego.

Pomost buduje się z pływaków o bardzo wysokiej wyporności i stabilności . Pływaki tworzywowe są jedynym elementem konstrukcyjnym budowanych pomostów, które łączy się ze sobą za pomocą kompatybilnych łączników. Pomosty buduje się łatwo, szybko i przyjemnie bez użycia ciężkiego sprzętu i angażowania specjalistycznej ekipy montażowej. Tak jak w przypadku pomostów tradycyjnych, istnieje możliwość wyposażenia pomostu w barierki, drabinki, trapy i knagi, stanowiska ratownicze czyli elementy zdecydowanie zwiększające poziom funkcjonalności i różnorodności zastosowań.

Modułowa konstrukcja zapewnia nieograniczone możliwości rozbudowy i zmian konfiguracji. Sprawia to, że pomost możemy w prosty i szybki sposób dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Pomost pływający można kotwić do dna jeziora za pomocą wkręcanych pali, tradycyjnych martwych kotwic lub przycumować do brzegu. Nie występują więc bariery terenowe uniemożliwiające jego umieszczenie w konkretnej lokalizacji. Pomost można też w każdej chwili zdemontować.

Nowoczesne tworzywowe pomosty pływające są również trwałe i estetyczne. W odróżnieniu od konstrukcji drewnianych nie wymagają corocznej konserwacji. Nie trzeba ich impregnować czy wymieniać zniszczonych elementów, bo są odporne zarówno na działanie wody jak również promieniowania ultrafioletowego. Możliwość demontażu pomostu i przechowywania go w magazynie podczas okresu zimowego powodują, że możemy go utrzymać w doskonałym stanie przez wiele lat. W przypadku nie występowania kry lodowej możliwe jest pozostawienie pomostu na okres zimowy na wodzie.

Bardzo ważną zaletą pomostów z tworzyw sztucznych jest to, że na powierzchni znajduje się struktura antypoślizgowa. Tradycyjne drewniane pomosty w przypadku zmoczenia stają się po prostu śliskie i w związku z tym niebezpieczne. Sytuacje potęguje fakt, że na ich powierzchni rozwijają się glony i porosty. W przypadku pomostów wykonanych z polietylenu ryzyko wystąpienia tego zjawiska jest zdecydowanie mniejsze.

Zastosowanie pomostów pływających

Dzięki dużej uniwersalności możliwości dowolnej konfiguracji pomosty pływające doskonale sprawdzają się przy budowie przystani żeglarskich, wioślarskich ,przystani cumowniczych, platform rekreacyjnych, kąpielisk na otwartych akwenach oraz jako platformy robocze do zastosowania w budownictwie.

Są to konstrukcje naprawdę uniwersalne, a sposób w jaki zostaną wykorzystane zależy jedynie od wyobraźni i potrzeb użytkowników.

Źródło: Elplast – Produkty z tworzyw sztucznych


Opublikowano

w