Co to jest inhibitor korozji i do czego służy?

radiatorSezon grzewczy w pełni. Wiele starszych systemów ogrzewania może nie działać prawidłowo. Jest oczywiście wiele powodów, dlaczego tak się dzieje. Jednym z głównych powodów, dlaczego tak się dzieje jest kamień, a także powstająca na jego skutek korozja. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nią jest inhibitor korozji. Czym jest, jak się go używa i co czyni go takim „cudotwórcą”?

Co to jest?

Inhibitor to związek chemiczny, który reaguje z powierzchnią elementu i tworzy na niej ochronną warstwę. Korozja sprawia, że dojść może do utraty integralnej struktury materiału, poważnego ubytku bądź nieakceptowalnych zmian w wyglądzie. Do głównych metod jej zapobiegania używa się tej, która opiera się na modyfikacji samego materiału, łagodzeniu wpływu środowiska lub odgraniczenia od szkodliwego działania cieczy. Nie wszystkie te sposoby są możliwe do zrealizowania, ponieważ bardzo utrudniają przepływ ciepła. Dlatego pod wieloma względami najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje ochrona materiału za pomocą inhibitorów korozji. Stosowane są one także bardzo często w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym lub motoryzacyjnym. Co ciekawe inhibitorami korozji mogą być związku zarówno nieorganiczne, jak i organiczne.

Ofertę na inhibitor korozji znajdziecie na stronie swatt.pl.

Jak działa inhibitor?

Działanie inhibitora jest stosunkowo nietrudne. Dzięki nim powstaje warstwa ochronna, dzięki której proces niszczenia instalacji jest w znacznym stopniu ograniczony. Ich obecność jest obowiązkowa przez cały czas, tylko wtedy możemy mówić o skutecznym ochranianiu powierzchni przed szkodliwym działaniu korozji. Ponadto, co bardzo ważne, inhibitor korozji gwarantuje odpowiedni poziom pH w instalacji. Dla przykładu, gdyby odczyn, czy to kwasowy, czy zasadowy był zbyt duży, rozwój korozji następuje dużo szybciej. Dzięki niemu w instalacji nie jest odkładany także kamień kotłowy ani osady. Ochrania on także instalacje przed zanieczyszczeniami o charakterze biologicznym.

Jest wiele rodzajów tego płyny i różne jego przeznaczenie. Są takie dostosowane głównie do centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, instalacji solarnych i wszystkich innych tego typu urządzeń. Przed zakupem takiego płynu warto zwrócić się z pytaniem do specjalistów, który będzie do naszego typu urządzeń i instalacji najbardziej odpowiedni. Nigdy nie korzystajmy z mocnych środków chemicznych bez konsultacji ze specjalistami. Może to doprowadzić do wielu uszkodzeń.