Co zrobić z odpadającymi płytkami na tarasie?

tarasOdpadające płytki na zewnątrz to problem, z którym zmaga się wielu posiadaczy tarasów. Sprawia to, że taras bądź balkon nie wygląda dobrze, a my chcemy spędzać na nim mniej czasu. Jak można sobie poradzić z problemem odpadających płytek?

Pękanie i odklejanie płytek

Wykonując posadzkę z płytek na świeżym powietrzu przy użyciu tradycyjnej zaprawy prędzej czy później możemy spodziewać się różnych problemów, np. pęknięcia fug, przeciekania izolacji i wilgoci. Te problemy wynikają głównie ze złego doboru materiałów, które nie są odporne na temperaturę oraz wilgoć.

Rozwiązania

Żeby cieszyć się tarasem przez długi czas, należy zastosować technologię posadzki wentylowanej. Jest ona szybka i prosta w montażu, a także atrakcyjna cenowo, ponieważ nie ma konieczności jej remontowania lub odnawiania.

System ten polega na ułożeniu płyt na specjalnych podkładkach tarasowych, których wysokość może być regulowana w miejscach nierówności podłoża. Dzięki temu, że płytki nie są sztywno związane, naprężenia termiczne i konstrukcyjne nie mają na nie wpływu, co zapobiega ich pękaniu.

A więc co należy zrobić, jeśli mamy problem z odpadającymi płytkami na tarasie? Taki taras nadaje się jedynie do przeróbki.

Kroki przeróbki tarasu:

Usunięcie starych płytek

Pierwszy krok to zdjęcie starej posadzki. Następnie trzeba wykonać podkład cementowy. Istotne jest, aby wzdłuż krawędzi tarasu uformować uskok o głębokości 3 mm i szerokości 80 mm.

Profile okapowe

Kolejnym krokiem jest montaż profili okapowych, zapewniających szczelność tarasu w strefie okapowej, poprzez zapewnienie prawidłowego odprowadzenia wody opadowej poza konstrukcję tarasu.

Hydroizolacja

W kolejnym etapie należy wykonać hydroizolację i wzmocnienie krawędzi tarasu. Na tarasie trzeba rozłożyć geowłókninę, a na niej membranę PVC, której przegi należy zagrzać gorącym powietrzem i uszczelnić taśmą wzmacniającą.

Układanie płyt

Ostatni etap to ułożenie płyt na podkładkach tarasowych. Płytki powinno się podeprzeć podkładkami w narożach i na krawędziach w połowie boku.

W ten sposób otrzymujemy taras wytrzymały na warunki zewnętrzne, który posłuży przez wiele lat.