Jak urządzić sypialnię, w której będziemy się wysypiać?

jak urządzić sypialnięSypialnia to dla wielu osób najważniejsze pomieszczenie w domu. By jednak stała się ona prawdziwą oazą relaksu, musi zostać odpowiednio zaaranżowana. Jakie kolory, materiały i sprzęty wybrać, by sypialnia stała się królestwem zdrowego wypoczynku?

Dobry, spokojny sen to najlepszy sposób na regenerację ciała i umysłu. Niemniej tylko właściwie urządzona sypialnia będzie dla nas gwarancją dobrego samopoczucia i pełni energii od samego rana. Co zatem należy wziąć pod uwagę projektując to wnętrze?

Postaw na spokojną kolorystykę

Jeśli chcemy podnieść jakość naszego snu, postawmy na spokojne kolory, pochodzące między innymi z palety jasnych beżów, brązów i żółci. Podobny efekt osiągniemy urządzając sypialnię w odcieniach jasnego różu, błękitu lub zieleni, które doskonale będą prezentowały się zarówno na ścianach, jak i dodatkach czy dekoracjach. Szukasz inspiracji? Sprawdź aranżacje wnętrz w serwisie domifikacje.pl i wybierz propozycję dla siebie.

Dobierz materac do swoich potrzeb

Poszukując idealnego materaca, powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą. W sklepie warto poleżeć na nim przez około 2-3 minuty, by przekonać się, czy nie jest ani za miękki, ani za twardy. Dobry materac musi stanowić podporę dla naszego całego ciała, zaś w pozycji na boku – utrzymywać kręgosłup w linii prostej.

Wyjątkowo polecane są materace 7-strefowe, charakteryzujące się różnym stopniem twardości dla poszczególnych części ciała. Ciekawym wariantem są też materace z warstwą hydrożelową, dające delikatny efekt chłodzenia, oraz pokryte tkaniną antybakteryjną, odpowiednie dla alergików.

Zostaw pracę za drzwiami

W naszej sypialni powinno znaleźć się możliwie najmniej urządzeń elektronicznych. W nadmiarze niekorzystnie jonizują powietrze, natomiast telewizory, nawet po wyłączeniu, emitują światło, które utrudnia zasypianie. Postaraj się też nie zasypiać w towarzystwie laptopa czy telefonu komórkowego – wieczorem najlepiej jest je schować.

Zaproś rośliny do sypialni

Kwiaty doniczkowe poprawiają wilgotność powietrza w naszych domach i produkują tlen, a niektóre mogą także usuwać toksyny. Jeśli jednak obawiasz się, że nocą rośliny zabiorą ci cenny tlen, zdecyduj się chociaż na jednego kwiatka. Alternatywnym rozwiązaniem może być ozdobienie sypialni roślinami z odwróconą fotosyntezą, przykładowo aloesem lub storczykiem, które wytwarzają tlen również po zmroku.

Zwróć uwagę na detale

domifikacjeUrządzając sypialnię powinniśmy też zwrócić uwagę na oświetlenie. Doskonałym pomysłem będą między innym lampki nocne lub kinkiety, które uprzyjemnią nam wieczorną lekturę. Z kolei zasypianie ułatwi nam nowoczesna lampa ze ściemniaczem lub wyłącznikiem czasowym. Stosunkową nowością na rynku są także modele posiadające funkcję porannego wybudzania, polegającą na stopniowym zwiększaniu jasności emitowanego światła.

Ogromny wpływ na jakość naszego snu ma również powietrze. Optymalna temperatura, jaka powinna panować w sypialni, waha się od 18 do 21 stopni Celsjusza, przy wilgotności około 40-60 proc. Jeśli masz problem z utrzymaniem takich warunków w pomieszczeniu, zastanów się nad zakupem nawilżacza powietrza i klimatyzatora, najlepiej takich, które dodatkowo oczyszczą powietrze z kurzu i bakterii.


Opublikowano

w