Jakie jest zastosowanie falownika w fotowoltaice

Co to jest falownik i dlaczego jest ważny?

panele 1

Falownik przekształca prąd stały wytwarzany przez panel słoneczny na prąd przemienny o napięciu 230 V, który płynie w naszych gniazdkach. Dzięki temu możemy efektywnie wykorzystywać czystą energię słoneczną. Istnieje wiele rodzajów falowników różniących się mocą, wymiarami i liczbą modułów, które mogą obsługiwać. W dzisiejszym artykule przyjrzymy im się z bliska. i powiedzieć, do czego są dobre. Przy doborze odpowiedniego typu inwertera pomoże fotowoltaika Rybnik.

Jak działają falowniki?

Inwertery są niezbędną częścią systemu fotowoltaicznego. Zamieniają energię prądu stałego (DC) generowaną przez panel słoneczny na prąd zmienny (AC), który jest używany przez urządzenia gospodarstwa domowego.

Stale monitorujemy sieć i dostosowujemy parametry, takie jak napięcie, częstotliwość i przesunięcie fazowe, aby zapewnić optymalny transfer mocy. Zapewnia to doskonałą wydajność nawet w przypadku spadku lub skoków jakości sieci. Inwerter weryfikuje napięcie i prąd na wyjściu panelu fotowoltaicznego oraz dostosowuje punkt pracy swoich modułów, aby zapewnić bezpieczną, poprawną pracę. Monitoruje również straty linii w ciągach modułów oraz awarie na poszczególnych panelach. Dzięki temu falownik może przekazywać bardzo pomocne informacje np. o ilości wyprodukowanej energii w różnych porach dnia, tygodnia, roku.

Falownik dba również o zabezpieczenie przed działaniem systemu w niekorzystnych warunkach. W przypadku nagłego zaniku zasilania, z powodu awarii lub celowego odłączenia z zewnątrz, falownik automatycznie przestanie działać, a instalacja fotowoltaiczna zostanie wyłączona. Panele nie będą pobierać energii ze słońca. Dzięki czemu nasze urządzenia i my możemy czuć się bezpiecznie. Przy doborze falownika jak i całego systemu fotowoltaicznego warto posłuchać rad ekspertów np. Progres Rybnik.

Wybór falownika do naszej instalacji

Przy wyborze falownika powinniśmy wziąć pod uwagę pozostałe elementy elektrowni fotowoltaicznej, a także rodzaj dostarczanej przez nas instalacji. Skorzystaj z naszego selektora produktów, aby znaleźć kompatybilny system. Inny falownik sprawdzi się, gdy chcemy wykorzystać energię słoneczną do zasilania urządzeń codziennego użytku, a inny do wymagającego ogrzewania domu.

panele 2

Opublikowano

w