Klimatyzacja w domu – urządzenie dla każdego

Polska jest krajem, w którym raczej nie doskwierają nam mordercze upały, lecz zarówno wiosna, jak i lato są porami roku, gdy temperatura nieźle daje się we znaki.

klimatyzacjaKiedy osiąga ona 25-30 stopni Celsjusza, trudno wówczas czuć się komfortowo. Z tego powodu coraz częściej w rodzimych domach montowany jest klimatyzator. Nie jest to już urządzenie przeznaczone wyłącznie dla elity. Na zakup klimatyzatora decyduje się coraz więcej Polaków.

Gdzie zamontować klimatyzator?

Zazwyczaj w każdym mieszkaniu są dwa pomieszczenia, w których najczęściej przebywają domownicy, czyli salon i sypialnia. To właśnie tam najlepiej zamontować klimatyzator. W salonie odbywają się spotkania z przyjaciółmi, ogląda się telewizję i spędza popołudnia i wieczory. Z kolei odpowiednia wentylacja w sypialni umożliwi komfortowy sen i wypoczynek. Miejscem przeznaczonym do montażu urządzenia jest przeważnie sufit. W domach z podwieszanym sufitem można umiejscowić klimatyzator kasetonowy lub kanałowy –ten pierwszy z bywa niekiedy montowany także na strychu.

Urządzenie powinno być zamontowane we właściwy sposób. Klimatyzatora nie mogą zasłaniać żadne przedmioty, a w szczególności meble lub grube zasłony. Strumień powietrza musi być skierowany w odpowiednim kierunku. Co ciekawe, wiele firm zajmujących się montażem tych urządzeń zazwyczaj nie umieszcza ich w rogu pokoju.

Tania klimatyzacja w Warszawie – montaż i serwis. Sprawdź ofertę tutaj!

Wentylacja domu – koszty

Klimatyzator można kupić już za tysiąc złotych. Za urządzenie o mocy co najmniej trzech kilowoltów trzeba zapłacić już niekiedy dwa lub trzy razy więcej. Tu warto jednak też pamiętać, że samo urządzenie to tylko połowa całego systemu klimatyzacyjnego – trzeba jeszcze dokupić odpowiedni osprzęt.

Zakup urządzenia warto poprzedzić kalkulacją kosztów, jakie niesie ze sobą używanie go. Sprzęt zazwyczaj działa przez kilka godzin dziennie i pobiera określoną ilość energii. Warto więc obliczyć te koszty i sprawdzić cennik energii elektrycznej. Rzecz jasna, będą one uzależnione od różnych czynników, takich jak moc klimatyzatora czy metraż mieszkania. Są to wydatki, o których trzeba pamiętać, lecz mimo to warto rozważyć jego zakup, gdyż sprzęt ten znacznie poprawia komfort życia.


Opublikowano

w