Ogniwa paliwowe

Panasonic – firma z prawie stuletnią tradycja kojarzy się przede wszystkim jako producent sprzętów elektronicznych. W roku 2018 firma będzie obchodzić setne urodziny. Ambicją firmy Panasonic jest uzyskanie do tego czasu miana najbardziej ekologicznej firmy wśród producentów elektroniki.

ene farm
fot. pinterest.com

Wielkim  krokiem w tym kierunku jest wprowadzenie na rynek  ENE FARM. Nazwa ENE FARM  pochodzi z języka angielskiego: „energy” i „farm” ma za zadanie oddać ideę produktu, czyli możliwość  samodzielnego generowania energii i ciepła we własnym domu. Sukces na japońskich rynku zdopingował firmę Panasonic do przygotowania produktu na rynek europejski. Urządzenie firmy Panasonic działa jak domowa elektrociepłownia, wytwarza nie tylko energię elektryczną ale również ciepło.

Zdaniem producentów ENE FARM charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, najwyższą na świecie sprawnością środowiskową i niewielką przestrzenią instalacyjną. Za sprawa tego urządzenia do powszechnego użycia wkraczają znane z zastosowań  kosmicznych -ogniwa paliwowe. W ENE FARM elektryczność wytwarza się poprzez reakcję chemiczną, która zachodzi między tlenem zawartym w atmosferze i wodorem wyodrębnianym z gazu miejskiego. Ciepło , które jest produktem ubocznym tego procesu służy do ogrzewania domu i dostarczania cieplej wody użytkowej.

Ekologiczność

Sposób pozyskiwania energii w ten sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Prąd jest wytwarzany i wykorzystany w jednym miejscu , dzięki temu nie ma strat przemysłowych, a ciepło, które powstaje dzięki temu można wykorzystać od razu , na miejscu. Jeśli porównamy tradycyjne zużycie prądu z elektrownia cieplnej oraz ogrzewanie wody i mieszkania z użyciem gazu miejskiego, zastosowanie ogniw paliwowych zmniejsza zużycie energii pierwotnej o około 35%, a emisji CO2 o około 48%. Ponadto ENE FARM nie wymaga dużej powierzchni do instalacji, powierzchnia wymagana do instalacji tego urządzenia  wynosi  około 2m2. Firma Panasonic i Tokyo Gas (największy w Japonii dostawca gazu miejskiego) wspólne prace nad projektem ENE FARM rozpoczęły w roku 1999, w roku 2003 podpisały kontrakt produkcyjny a dwa lata później pierwszy na świecie system elektrociepłowniczy z ogniwem paliwowym zainstalowały w rezydencji premiera Japonii. W maju 2009 roku odbyła się światowa premiera rynkowa pierwszego domowego systemu elektrociepłowniczego z ogniwem paliwowym. Od czasu wprowadzenia pierwszych produktów  ENE FARM  w maju 2009 do stycznia 2011 Panasonic dostarczył na rynek japoński 5000 jednostek.


Opublikowano

w

Tagi: