baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rodzaje włóknin i tkanin filtracyjnych

Aby worek filtracyjny spełniał swoje zadanie musi zostać wykonany z odpowiedniego materiału. Jedynie wtedy, gdy tworzywo, z którego został wykonany worek jest odpowiednie, możliwe jest dokładne odfiltrowanie materiału w specyficznych dla danego procesu warunkach. Z jakich materiałów są wykonywane worki filtracyjne?

Włókniny filtracyjne

Włóknina filtracyjna jest typem materiału, dzięki któremu filtrowanie odbywa się w sposób bardzo dokładny i skuteczny. Zachowana jest również wysoka przepuszczalność powietrza, co ma szczególne znaczenie podczas niektórych procesów produkcyjnych. Ma to również znaczenie eksploatacyjne, ponieważ regeneracja filtrów wykonanych z włókniny może odbywać się przy użyciu sprężonego powietrza.

Włóknina filtracyjna jest z reguły wykonana z szeroko dostępnych włókien. Cechują się one odmiennymi właściwościami, możliwościami, a także odpornością na różnego typu czynniki. Przy doborze worka filtracyjnego należy pamiętać, aby był on wykonany z właściwego materiału, gdyż ma to szczególne znaczenie dla właściwej pracy worka.

Włókniny filtracyjne wykonywane są z :

  • poliestru, który jest najtańszym, ale trwałym materiałem,
  • polipropylenu idealnie filtrującego żrące materiały,
  • meta-aramidu,
  • poliakrylu,
  • polimidu,
  • polifenylosulfidu,
  • politetrafluoroetylenu.

Każde z wyżej wymienionych włókien cechuje się odmiennymi właściwościami. Jednak przy produkcji worka filtracyjnego możliwa jest zmiana cech materiału. Dzięki temu zyskuje on nie tylko na wytrzymałości, ale również na funkcjonalności. Wzbogacenie materiału odbywa się poprzez dodanie mikrowłókien, membran filtracyjnych, czy zmianę gramatury. Możliwości te pozwalają wyprodukować worek ściśle dopasowany do warunków pracy, aby filtracja była maksymalnie wydajna.

Tkaniny filtracyjne

tkaniny

Ich zastosowanie znacząco różni się w porównaniu do włóknin. Z tkanin filtracyjnych korzysta się jedynie w momencie, gdy filtracja powinna być przeprowadzana powierzchniowo. Forma tkanin nie pozwala na filtrację przestrzenną, dlatego wszelkie zanieczyszczenia zatrzymywane są wyłącznie na powierzchni tkaniny. Zastosowanie tkanin filtracyjnych również jest ściśle określone, ponieważ można korzystać z ich możliwości jedynie w momencie, gdy filtr oczyszczany jest :

  • grawitacyjnie,
  • w sposób mechaniczny,
  • w sposób wykorzystujący wibracje.

Podobnie jak włókniny filtracyjne, tkaniny mogą być wykonane z poliestru, polipropylenu, poliamidu, a także z bawełny. Dzięki temu właściwości oferowane przez tkaniny są bardzo zbliżone do włóknin.

Bez względu na to, czy worek filtracyjny został wykonany z tkaniny, czy włókniny – będzie on spełniać swoje zadanie w danym przedsiębiorstwie. Włóknina filtracyjna, przeznaczona do filtrowania przestrzennego wykonana może być z wielu materiałów, co czyni ją bardziej uniwersalną. Tkanina natomiast może filtrować wyłącznie powierzchniowo, dlatego stosowanie jej możliwe jest wyłącznie w specjalistycznych warunkach. Ważna jest również jakość materiałów, jak i gotowych worków filtracyjnych, dlatego należy dokonywać ich zakupu wyłącznie od renomowanych firm. Jako przykład firmy specjalizującej się w produkcji worków filtracyjnych z tkanin i włóknin filtracyjnych można podać Gwarant Eko.


Opublikowano

w

Tagi: