Sterowniki PLC – wsparcie dla automatyki przemysłowej

Sterowniki PLC są obecnie powszechnie używane w różnych instalacjach automatyki przemysłowej, wspierając ich skuteczną, niezawodną pracę.

sterownik plcProgramowalne sterowniki logiczne, czyli inaczej sterowniki PLC to komponenty bazujące na mikroprocesorach, które stosowane są powszechnie w sterowaniu działaniem różnych urządzeń, maszyn, a nawet całych instalacji.

Aktualnie sterowniki PLC są wykorzystywane powszechnie w różnych dziedzinach automatyki przemysłowej – ich elastyczność, otwartość i możliwość swobodnego programowania sprawiły, że to optymalny wybór do praktycznie wszystkich zadań.

Sterowniki PLC kiedyś i dzisiaj

W przeszłości sterowanie urządzeń i maszyn bazowało na rozwiązaniach dających niewielkie możliwości zmian – sztywna sieć logiczna ograniczała ich pracę. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pojawił się pomysł stworzenia sterowania bazującego na zapisaniu pracy w pamięci sterownika. Od tego czasu sterowniki PLC zaczęły być używane powszechnie.

Sterownik PLC bazuje na algorytmach, dzięki którym można dopasować jego działanie do potrzeb konkretnego zastosowania. Algorytm zapisany w pamięci programu może być przy tym dowolnie zmieniany. Programowalne sterowniki logiczne wyposażane są w układy wejściowe, które zbierają informacje, w tym żądania, a także w układy wyjściowe, które powiązane są z elementami wykonawczymi.

Odpowiednio zaprogramowane sterowniki pozwalają na realizację szeregu zadań w różnych branżach, między innymi w przemyśle energetycznym, maszynowym, transporcie czy w automatyce budynkowej.

Do wyboru są zarówno modele proste, jak również rozbudowane, które posiadają możliwości podobne do komputerów przemysłowych. Współpracując z systemami SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), które nadzorują przebieg procesów technologicznych, pozwalają na kompleksowe realizowanie także tych najbardziej zbożnych zadań.

Programowanie sterowników PLC

Aby sterowniki PLC mogły spełniać swoje zadanie, należy je zaprogramować. Przez długi czas konieczne było posiadanie złożonej wiedzy programistycznej, aby dostosować pracę sterownika do potrzeb konkretnego procesu technologicznego. Teraz nie jest to już niezbędny warunek.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sterowniki PLC wykorzystujące dedykowane oprogramowanie pozwalające na programowanie ich pracy bez znajomości języków programistycznych. To powoduje, że wszelkie zmiany w programowaniu mogą wprowadzać także osoby bez wykształcenia kierunkowego – posiadające jedynie podstawowe przygotowanie w ramach obsługi sterowników.

Co więcej, kontrola pracy sterowników PLC i ich programowanie możliwe jest także zdalnie – nowoczesne sterowniki PLC pracują także on-line, dlatego można uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem internetu, na przykład przez zwykłą przeglądarkę internetową.

Sterowniki PLC Saia Burgess Controls

Aktualnie w użyciu znajduje się wiele różnych typów sterowników PLC. Jednym z liderów w ich produkcji jest szwajcarska firma Saia Burgess Controls, która oferuje szeroką gamę sterowników dla automatyki, w tym popularne sterowniki Saia PCD.

Sterowniki PLC Saia PCD wykorzystują jednostki bazowe z mikroprocesorami firmy Motorola, stosują wszystkie najpopularniejsze standardy komunikacyjne, a także pozwalają na zdalny dostęp przez sieć z użyciem technologii webowych i Automation Server. Oferowane przez firmę Saia Burgess Controls sterowniki są produktami o jakości przemysłowej gwarantującej długi cykl życia.

Producent dostarcza do nich także pakiet oprogramowania PG5 Controls Suite zawierający narzędzia diagnostyczne, programistyczne oraz specjalizowane, w tym PG5, Web-Editor, FBox-Builder, Web-Builder i inne.

Teraz sterowniki PLC od firmy Saia Burgess Controls można zamówić także w Polsce. Dystrybutorem komponentów szwajcarskiego producenta jest firma Sabur, w której asortymencie znajduje się pełna gama artykułów dla automatyki.


Opublikowano

w

Tagi: