Ocieplenie domu to czynność, która musi być wykonana we właściwy sposób i przy użyciu odpowiednich materiałów. Dobra termoizolacja gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie. Najpopularniejszym materiałów do ocieplania domu jest styropian. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów tego produktu: styropian grafitowy, styropian biały czy mniej popularny pomarańczowy. Coraz większą popularnością cieszy się pierwszy w wymienionych styropianów. Dlaczego?
Styropian grafitowy produkowany jest w Polsce zaledwie od kilku lat. Sam proces produkcji wygląda podobnie jak w przypadku białego EPS. Producenci korzystają raczej z gotowego surowca w postaci Grafitowych granulek, które należy spienić. uformować i pociąć na bloki.
Z całą pewnością można powiedzieć że styropian grafitowy ma dużo lepsze właściwości izolacyjne niż biały styropian. Tak dobre parametry zawdzięcza szarym granulkom, które odbijają promienie słoneczne a co za tym idzie poprawiają izolacyjność cieplną nawet o 25%
Decydując się na styropian grafitowy zaoszczędzimy nie tylko na cieple ale także na grubości płyty. Ocieplając dom możemy zastosować cieńszą warstwę materiału oszczędzając na odpadach, długości kołków i płytszych ościeżach (węgarkach). Dla lepszego zobrazowania tematu jeśli zastosujemy styropian grafitowy o grubości 15 cm otrzymamy zbliżony efekt izolacyjny jak w przypadku białego EPS o większej grubości np. 20 cm.
Stosują styropian grafitowy warto pamiętać że ma ona pewne utrudnienia. Ciemny kolor granulek powoduje szybkie i mocne nagrzewanie promieniami słonecznymi i promieniowaniem rozproszonym. Ponieważ styropian jest dobrym izolatorem dlatego różnica temperatur warstwy wystawionej na promienie słoneczne i warstwy przeciwległej (tej od strony ściany) po przyklejeniu, może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni, w wyniku czego płyta styropianowa wygina się jak banan. Prowadzi to do powstawania naprężeń wewnętrznych a w ostateczności odpadania płyt styropianowych od ścian Ale nie ma sytuacji bez wyjścia. Są dwa sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.
Pierwszym rozwiązaniem jest stosowanie płyt, które łączą zalety białego i grafitowego styropianu. Dzięki warstwie białego EPS o grubości ok 6 mm styropian nie wymaga żadnych zabezpieczeń przeciwsłonecznych.
Druga metoda zabezpieczenia polega na wykonywaniu prac ociepleniowych na rusztowaniach osłoniętych siatkami, plandekami, w dni bez silnego nasłonecznienia, w temperaturach do 25oC.
Ponieważ styropian ma niska przyczepność do większości zapraw klejowych producenci zalecają zmatowienie płyty styropianowej przy użyciu papieru ściernego, specjalnej pacy ściernej (tarnik) lub szczotką drucianą.
Styropian grafitowy może być zastosowany do ocieplania każdego miejsca w domu, nie tylko ścian zewnętrznych, ale i ścian działowych.