Jak można zmniejszyć zużycie energii w firmie?

Czy koszty energii w twojej firmie są bardzo wysokie? Zależy ci na tym, aby płacić jeszcze mniej? W takim przypadku warto dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszyć jego zużycie. To nie takie skomplikowane i ponadto wcale nie musi wiązać się ze znacznymi kosztami.

electric powerNo koszty energii elektrycznej oraz cieplnej wpływa bardzo wiele czynników – w dużej mierze jest to fakt, jak wykorzystujemy energię, a także z jakiego dostawcy korzystamy, a także jaką mamy taryfę. W związku z tym pojawia się pytanie, jak zmniejszyć zużycie energii i, tym samym, jak zredukować ogólne koszty. Jeżeli także szukasz oszczędności, sprawdź z nami, gdzie się kryją!

Zmiana przyzwyczajeń

Za wysokie koszty związane z energią elektryczną często odpowiedzialne są przyzwyczajania użytkowników, dlatego też warto dążyć do ich zmiany. Warto wskazać między innymi na pozostawianie włączonych urządzeń elektrycznych, oświetlenia, nieodłączanie ładowarek z gniazdek. Chociaż są to drobne zmiany, to jednak w dłuższej perspektywie pozwalają na zmniejszenie opłat.

Korzystanie z energooszczędnych urządzeń i oświetlenia

Wtedy, gdy w firmie nie korzysta się z energooszczędnych urządzeń i żarówek, także warto poczynić inwestycje w tym kierunku. Dzięki nim będzie można zmniejszyć koszty, chociaż, oczywiście, na początek trzeba będzie także przeznaczyć pieniądze na kupno właściwego wyposażenia. Warto jednak opłaty rozpatrywać jako inwestycję – energooszczędność się opłaca.

Przeprowadź audyt energetyczny

Audyty energetyczne pozwalają na sprawdzenie, jak rozkłada się zużycie energii w firmie. Audyt taki może przeprowadzić doradca energetyczny, który na podstawie pobranych danych będzie mógł następnie wskazać, gdzie będzie można poczynić odpowiednie zmiany, by móc liczyć na atrakcyjne oszczędności.

Przeanalizuj rachunki za energię

Warto też pamiętać o tym, że niektóre koszty naliczane są po przekroczeniu danych limitów, na przykład dotyczy to energii biernej, która jest potrzebna do pracy różnych urządzeń przemysłowych czy biurowych. W takiej sytuacji również doradca energetyczny będzie mógł wyszczególnić, jak będzie można zmniejszyć opłaty, na przykład poprzez skorzystanie z kompensacji mocy biernej z wykorzystaniem baterii kondensatorów.

Monitoruj energię on-line

Atrakcyjnym wyborem jest również korzystanie z systemów pozwalających na aktywne monitorowanie i kontrolowanie parametrów energetycznych budynku – najczęściej działają one w ramach systemów automatyki budynkowej, które w inteligentny sposób pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Jeżeli szukasz dodatkowych pomysłów na oszczędności energii elektrycznej w firmie, znajdziesz je na stronie internetowej firmy Rafik-Pol. Firma Rafik-Pol zajmuje się świadczeniem usług doradztwa energetycznego dla firm, pomagając w wybraniu najbardziej korzystnych rozwiązań uwzględniających indywidualne potrzeby swoich klientów. Dzięki pomocy specjalistów Rafik-Pol można uzyskać bardzo duże oszczędności w krótkim czasie – bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów.


Opublikowano

w