baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Gips szpachlowy czy gładź gipsowa – co wybrać?

Dla osoby, która zawodowo nie zajmuje się budownictwem, gips szpachlowy i gładź gipsowa to nazwa tych samych produktów, tymczasem wcale tak nie jest. Nie powinniśmy tych nazw używać zamiennie, ponieważ to materiały o różnych właściwościach i różnym zastosowaniu. Czym się od siebie różnią? Do czego stosujemy gips szpachlowy, a do czego gładź gipsową? – Przygotowaliśmy krótki, kompleksowy poradnik.gipsowanie

Gips szpachlowy

Gips szpachlowy to materiał, który cechuje się bardzo wysoką przyczepnością do podłoża. Po związaniu staje się twardy. Stosowany jest do łączenia gipsowych prefabrykatów, czyli na przykład ściennych płyt, które wykorzystujemy do zakrycia niedoskonałości w starszych budynkach lub do wykończenia ścian w nowo wzniesionych konstrukcjach. Może nam służyć do przyklejania dekoracyjnych elementów z gipsu, jednak przede wszystkim gips szpachlowy wykorzystywany jest do korygowania widocznych nierówności, do wyprowadzania kątów między ścianami i sufitami. Możemy nałożyć stosunkowo grubą (około 6 mm) warstwę gipsu szpachlowego za jednym razem. Sprawdza się to szczególnie w starych budynkach, gdzie pion i poziom ścian i sufitów pozostawia często wiele do życzenia. W jednym cyklu roboczym możemy zniwelować duże nierówności. Sprawia to, że skraca się czas pracy, a co za tym idzie – koszty remontu. Trzeba jednak pamiętać, że gips szpachlowy po związaniu jest twardszy niż gładź gipsowa, a zatem trudniej go szlifować.

Gładź gipsowa

Powierzchnia po nałożeniu gipsu szpachlowego nigdy nie będzie idealnie prosta – mówi nam przedstawiciel firmy Remont z Ostrowa Wielkopolskiego. Jeśli więc zależy nam na doskonałej gładkości, warto wtedy sięgnąć po gładź gipsową. Za pomocą gładzi niwelujemy nierówności, które powstały przy poprzednich etapach wykonywanych prac. Gładź gipsową możemy też zastąpić wyrobami na bazie spoiw gipsowych, które mają jeszcze drobniejsze uziarnienie. Dobrej jakości gładzie gipsowe możemy obrabiać na mokro, używając do tego stalowej pacy. Warto jednak pamiętać, że jednorazowo możemy nałożyć cieńszą warstwę, niż w przypadku gipsu szpachlowego – około 2 mm. Wytrzymałość mechaniczna gładzi jest mniejsza. Fachowiec używający stalowej pacy nakłada gładź na tyle precyzyjnie, że uciążliwe szlifowanie trwa znacznie krócej. Gładź gipsowa jest miękka w obróbce, jednak unoszący się w czasie szlifowania pył to nic przyjemnego. Można więc powiedzieć, że gładź gipsowa stanowi dopełnienie gipsu szpachlowego – może być stosowana na wszystkich podłożach mineralnych wewnątrz budynku.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w

Tagi: