Bezpieczne mieszkanie w bloku – systemy alarmowe

Alarm domowy to nie kosztowna ekstrawagancja, ale wydatek, który daje poczucie bezpieczeństwa. Koszt tego typu przedsięwzięcia nie jest wysoki. Sprawny system alarmowy chroni oraz skutecznie odstrasza nieproszonych gości. Powierzenie instalacji zabezpieczeń profesjonaliście to pewność, że całość będzie dobrze skonfigurowana, a działanie systemu zostanie maksymalnie zoptymalizowane.

Zestawy domowych systemów alarmowych

kogutWarto najpierw sporządzić listę tzw. słabych punktów w zabezpieczeniu mieszkania. Są to m. in. takie kwestie, jak:

  • usytuowanie parterze (łatwość dostania się do wnętrza przez okno, drzwi balkonowe),
  • zabezpieczenie klatki schodowej (np. domofonem),
  • solidność drzwi wejściowych (czy chronią przed włamaniem).

Tego typu rozeznanie pozwoli na oszacowanie miejsc usytuowania zabezpieczeń, np. rozmieszczenie czujek, sygnalizatorów i centrali. Poszukując wyposażenia domowego alarmu, warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych mających szeroki wachlarz domowych zabezpieczeń, np. iVolta. Kupienie elementów sprzedawanych oddzielnie, pozwala na zindywidualizowanie całej instalacji i idealnie dopasowanie jej do konkretnego mieszkania. Na tego typu sprzęt składają się detektory ruchu, czujniki alarmowe, czujniki czadu, system ostrzegający – przeciwpożarowy. Systemy te można wybrać spośród różnych modeli oraz wersji cenowych, a nawet kolorystycznych, bezprzewodowych lub z przewodami.

Aktywność domowników w ciągu dnia – najlepszy moment na włamanie

Instalacje alarmowe można montować podczas remontu, dzięki temu wszystkie elementy łatwo wkomponować w zabudowę, w tym wypadku najlepiej stosować systemy przewodowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by instalować system ostrzegawczy i antywłamaniowy po pracach remontowych lub przed nimi. Obecnie istnieją zaawansowane konstrukcyjnie sprzęty, które nie tylko skutecznie chronią mieszkanie przed nieproszonymi gości, ale również cechują się nowoczesnym designem i atrakcyjnym wyglądem.

Bardzo ważne jest by dokładnie określić (najlepiej wraz z doradcą) w co ma być wyposażony system alarmowy mieszkania. W tym celu warto ustalić, czy:

  • potrzebne jest powiadamianie ( np. SMS-em) o awarii, zalaniu, wycieku gazu,
  • konieczna jest instalacja sygnalizatora akustyczno-optycznego,
  • w domu niezbędny jest system antywłamaniowy bądź sygnalizacja dotycząca awarii lub np. spadku temperatury w mieszkaniu – od tego będzie zależał wybór tzw. centrali całego systemu.

Planując zakup systemu alarmowego, oprócz dokładnego rozmieszczenia poszczególnych pokoi, ważne również jest, by wziąć pod uwagę aktywność domowników w ciągu dnia. To, jak długo mieszkanie stoi puste, będzie w znaczniej mierze determinowało aktywność czasową systemu. Zabezpieczenia mechaniczne w postaci drzwi antywłamaniowych, krat lub wzmacnianych rolet w oknach to szczególnie dobry pomysł na wzmocnienie elektronicznego systemu powiadamiania w przypadku mieszkań usytuowanych na parterze. Systemy sygnalizacji pożarowej i czujniki czadu (szczególnie w przypadku, gdy w domu są piece gazowe) to podstawowe elementy wyposażenia bezpiecznego mieszkania w bloku. W mieszkaniu w bloku sprawdzi się zarówno wyspecjalizowany system alarmowy, jak również mini alarm. Stosowane są w nim rozwiązania typu: czujnik wejścia, czujnik ruchu oraz kontaktron (sygnalizujący otwarcie okna).


Opublikowano

w