baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rodzaje materiałów wykorzystywanych do izolowania, ocieplania oraz wyciszania budynków mieszkalnych

Dobrze zaizolowany i ocieplony budynek to większa oszczędność energii, mniejsze rachunki za ogrzewanie, a także brak wilgoci pojawiającej się na jego ścianach. Dodatkowo ocieplenie i każda z form izolacji budynku mieszkalnego to także przynajmniej częściowe wyciszenie jego wnętrza. Najlepszym tego przykładem jest różnica w poziomie hałasów docierających do wnętrza domów, które posiadają dachy kryte blachodachówką i ocieplone warstwą waty mineralnej, a domów pokrytych dachami blaszanymi pozbawionymi takiej dodatkowej izolacji. Różnica jest kolosalna.

Współcześnie do izolowania, ocieplania i wyciszania domów stosuje się trzy podstawowe rodzaje materiałów. Pierwszym z nich jest wata mineralna, drugim styropian, a trzecim styrodur, czyli specyficzna, znacznie trwalsza wersja styropianu o dodatkowych, niezwykle pożądanych właściwościach.

Wata mineralna – to materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego, wykorzystywany w budownictwie do ocieplania ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków, do izolowania podłóg i stropów, a także dachów. Ze względu na wysoką elastyczność, watę mineralna powszechnie stosuje się również do izolowania różnego rodzaju instalacji, w tym instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz rur ciepłowniczych. Ogólnie wata mineralna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem przewodzenia ciepła, w związku z czym jest niezwykle skutecznym materiałem izolacyjnym. Ze względu na jej mineralny charakter, jest również materiałem ogniotrwałym, niepalnym. Jej największą zaleta jest wysoka elastyczność, dzięki czemu może być stosowana w miejscach trudno dostępnych, o nierównej, zakrzywionej powierzchni. Współcześnie watę mineralną najczęściej wykorzystuje się do ocieplania dachów oraz ścian wewnątrz budynków. W starszych obiektach stosuje się ją również do izolowania podłóg.

styropianStyropian – najbardziej popularny i najszerzej stosowany materiał izolacyjny, co wiąże się przede wszystkim z jego atrakcyjną ceną, niską wagą i znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi (ma niezwykle niski wskaźnik przewodzenia ciepła, znacznie niższy niż w przypadku waty mineralnej). Jego wadą jest ograniczona wytrzymałość, znacznie mniejsza niż w przypadku twardego styroduru. Styropian wykorzystywany jest do ocieplania zewnętrznych ścian budynków, dachów, fundamentów, stropów i podłóg. Ze względu na niską elastyczność, nie nadaje się do ocieplania nierównych, zakrzywionych powierzchni. Styropian to nic innego jak porowate tworzywo sztuczne uzyskiwane w procesie spieniania granulek polistyrenu. Styropian jest materiałem odpornym na działanie wody i wielu rozpuszczalników organicznych, a także olejów i smarów. Ogólnie możemy przyjąć, że im styropian o większej gęstości, tym lepsze właściwości izolacyjne będzie posiadał.

Styrodur – to specyficzna odmiana styropianu otrzymywana w nieco zmodyfikowany sposób, ale również ze spienionego polistyrenu. Tego typu materiał ma znacznie większą gęstość od klasycznego styropianu, dlatego jest od niego znacznie twardszy i posiada lepsze właściwości izolacyjne. Płyty styrodurowe wykorzystywane są przede wszystkim do izolowania fundamentów, podłóg i stropów. Ze względu na fakt, że styrodur jest bardziej zwarty, płyty wykonane z tego typu materiału są znacznie cieńsze, a zatem mogą być używane do ocieplania powierzchni budynków od wewnątrz. Na stronie http://www.abud.pl/pol_m_Systemy-Budowlane_Izolacja-fundamentu_Styrodur-181.html znaleźć można wiele typów płyt styrodurowych wykorzystywanych do izolowania fundamentów i innych powierzchni wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.


Opublikowano

w

Tagi: