baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Ogrzewanie podłogowe – porady

Ogrzewanie podłogowe od lat cieszy się sympatią wielu użytkowników. Czy faktycznie jest to rozwiązanie warte uwagi? Czy naprawdę powinno się je wprowadzić do nowoczesnych i komfortowych domów? Jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Ogrzewanie podłogowe – komfort przyjemnych stóp

podłogoweWykorzystanie ogrzewania podłogowego w domach staje się w ostatnim czasie coraz częstsze. Skąd tak wielkie zainteresowanie właśnie tym rozwiązaniem?

Przede wszystkim przy jego pomocy jesteśmy w stanie zbudować idealną przestrzeń do funkcjonowania. W tym przypadku dochodzi bowiem do rozkładu temperatur szczególnie korzystnego dla ludzi. Zdecydowanie cieplej jest tuż przy stopach, a chłodniej w okolicy głowy. Pozwala to na zachowanie optymalnej kondycji, dobrego samopoczucia oraz energii do działania.

Nie zapominajmy też o tym, że ogrzewanie powierzchniowe gwarantuje równomierną temperaturę na całej podłodze. Dzięki temu uzyskuje się przyjemne uczucie ciepłych stóp, co bywa przydatne w łazienkach, tuż po wyjściu spod prysznica, gdy szczególnie jesteśmy wrażliwi na zmiany temperatur.

W jakich wnętrzach sprawdza się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe można wybrać jako główny system grzewczy do domu. Niekiedy stosuje się je również jako rozwiązanie do wybranych pomieszczeń lub wręcz jako instalację wspomagającą, na przykład ogrzewanie konwekcyjne.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ogrzewanie powierzchniowe podłogowe nadaje się zwłaszcza do łazienek, w których pomaga zachować komfort termiczny oraz umożliwia szybkie pozbycie się zalegającej na podłodze wody i wilgoci.

Ze względu na niezmiernie praktyczne rozmieszczenie temperatur, rozwiązanie to bywa wprowadzane także w innych pomieszczeniach, zwłaszcza tych, pełniących funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, jak salon lub sypialnia.

Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną. Oznacza to, że nadaje się do wnętrz, w których chcemy utrzymać stałą temperaturę przez dłuższy czas, przy minimalizacji kosztów.

U kogo sprawdza się ogrzewanie podłogowe?

Oczywiście nie ma przeszkód, aby ogrzewanie podłogowe zamontować w prawie każdym domu. Istnieją jednak grupy odbiorców, dla których jest to rozwiązanie szczególnie korzystne.

Ogrzewanie podłogowe należy do najbardziej rekomendowanych produktów grzewczych dla osób cierpiących na alergie wziewne. W odróżnieniu bowiem od systemów konwekcyjnych, nie doprowadza ono do powstania dodatkowego ruchu powietrza oraz unoszenia drobinek kurzu. Osoby z uczuleniem na roztocza mogą zatem oddychać spokojnie.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego, na przykład systemów oferowanych przez sklep Econovli, jest także wskazane w domach, w których mieszkają małe dzieci, początkowo raczkujące, a później bawiące się na podłodze. Ten system grzewczy gwarantuje im przyjemne warunki do nieustannego, aktywnego poznawania świata.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch typach. Zalicza się do nich model:

  • wodny,
  • elektryczny.

Pierwszy z nich wykorzystuje system rurek, rozłożonych pod całą powierzchnią podłogi. Płynie przez nie gorąca woda, dostarczana tam przez pompę ciepła. Stopniowo rurki przekazują temperaturę do wierzchniej warstwy podłogi, a ona dalej – do wnętrza.

W drugim przypadku zamiast rurek montuje się pod powierzchnią podłogi folię lub matę elektryczną. Wymaga ona wyłącznie podłączenia do domowej instalacji elektrycznej, aby mogła swobodnie działać. Ten rodzaj ogrzewania ma nieco mniejszą moc niż wariant wodny, nie wymaga jednak dodatkowego osprzętu i jest znacznie tańszy w montażu.

Który typ ogrzewania wybrać?

Wiele osób stanęło przed dylematem, czy wybrać ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne. W dużej mierze decyzja zależy od potrzeb i charakteru wnętrza.

Warto pamiętać, że ogrzewanie wodne jest nieco bardziej wydajne oraz generuje mniejsze koszty późniejszej eksploatacji. Trzeba jednak nastawić się na spore wydatki na początku oraz konieczność zamontowania dodatkowych elementów, jak choćby pompy, na którą należy znaleźć odpowiednie miejsce.

Pod tym względem instalacja elektryczna jest znacznie prostsza i wygodniejsza. Wydatek ponoszony na jej zakup i zamontowanie jest kilkukrotnie niższy niż przy instalacji wodnej. W czym tkwi zatem haczyk? Niestety koszt jej eksploatacji jest znacznie wyższy, chyba że zdecydujemy się na zasilanie ogrzewania elektrycznego z domowej instalacji fotowoltaicznej, która jest w stanie znacząco obniżyć wydatki na energię elektryczną.

Domowe ogrzewanie – ciepło od stóp do głów

Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko modne, ale także niezmiernie praktyczne. Trudno się zatem dziwić, że tak wiele osób wprowadza je w swoich domach, podnosząc komfort cieplny i wygodę codziennego funkcjonowania.


Opublikowano

w

Tagi: