Automatyka bram – programowanie

Każda brama automatyczna musi być właściwie zaprogramowana, żeby mogła działać poprawnie. Dlatego kiedy już zostaną zakupione wszystkie podzespoły i brama zostanie zainstalowana to warto poprosić profesjonalnego montera o to, by zaprogramował bramę. Wtedy przez kilka lat nie będzie trzeba przejmować się tym, jak brama działa. Na pewno wszystko będzie sprawne.

Co podlega programowaniu?

domofonJeśli chodzi o programowanie automatyki w bramach to programowaniu podlegają takie parametry jak: siła, prędkość, spowolnienie przy otwieraniu oraz przy zamykaniu bramy. Kiedy ktoś posiada też fotokomórki to zaprogramowana musi zostać prędkość zamykania bramy. Nie będzie wtedy potrzeby zamykania bramy pilotem, ponieważ zamknie się ona samoczynnie po wskazanym czasie. Od tego jak przebiega programowanie zależy od jakiego producenta pochodzi sprzęt oraz jakiego rodzaju jest brama. Będzie liczył się każdy element, nawet to jak zaprogramowane są domofony, dlatego uwagę należy zwrócić na wszystko. Do każdej bramy dołączona jest instrukcja, a jako że w grę wchodzi zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo to trzeba mieć świadomość, że każdą bramę montuje się w inny sposób. Dlatego monter przed programowaniem musi zajrzeć do instrukcji i zorientować się w tym, co należy zrobić. Wskazane akcesoria należy zaprogramować w taki sposób, żeby nie było problemów z ich codziennym obsługiwaniem. Przy dobrze zaprogramowanej bramie nie będzie mowy o żadnej awarii. Już po zamontowaniu bramy należy sprawdzić, czy urządzenie zapobiegające przygnieceniu jest w stanie wykryć leżący na ziemi przedmiot, o wysokości ponad 50 milimetrów oraz czy obciążenie bramy ciężarem 20 kilogramów zatrzyma jej otwieranie. To dwa istotne parametry jakich nie można zaniedbać. Podczas programowania monter powinien ustawić tryb pracy urządzenia za pomocą specjalnego przełącznika. Ważne jest jedno: cały cykl ustawiania trzeba przeprowadzić przy zamkniętej obudowie. W tym celu wystarczy zdjąć tylną klapkę, chwycić ją obiema rękami i pociągnąć do dołu. Tak przeprowadzony cykl pozwoli zbadać następujące parametry:

– siłę potrzebną do obsługi bramy

– punkty spowolnienia posuwu

– punkty skrajne w zatrzymaniu bramy

– długość przerwy w trybie automatycznym.

Zawsze programowanie należy zaczynać przy zablokowanym napędzie, niezależnie od tego, w jakiej pozycji znajduje się brama. To służy dookreśleniu logicznego trybu sterowania. W przypadku wyboru trybu ręcznego można dookreślić punkty spowolnienia posuwu w trakcie otwierania i zamykania. Z kolei, w trybie automatycznym urządzenie samoczynnie określa parametry ruchu. Jeżeli podczas programowania pojawią się błędy to urządzenie samo je wykryje. Wtedy wszystkie czynności należy powtórzyć, aż do upewnienia się, że brama działa jak należy. Poza samą automatyką sprawdzić należy działanie podzespołów bramy. Należy właściwie zaprogramować piloty, domofony i inne elementy, jeśli tylko zostały uwzględnione w działaniu bramy.

Sprawdzanie opcji w konkretnym trybie

Sprawdzając jak działa napęd do bram i jego poszczególne funkcjonalności zawsze należy mieć na uwadze właśnie to, który wśród trybów się wybiera. Dodatkowo, trzeba też uwzględnić prędkość działania bramy oraz spowolnienie w trakcie otwierania i zamykania. Testy muszą być bardzo dokładne. To pozwala później sprecyzować, czy brama będzie funkcjonowała poprawnie, czy zapewni komfort użytkownikom, czy nie dojdzie do awarii oraz czy oczywiście będzie bezpieczna. W zależności od tego, o jaki typ bramy chodzi, należy wszystkie ustawienia skontrolować bardzo dokładnie. A jeżeli wmontowane zostały dodatkowe opcje to tym bardziej należy przedłużyć wszystkie testy i upewnić się, że brama przesuwna, dwuskrzydłowa, czy garażowa będzie działała bez zarzutu. Im dokładniej sprawdza się wszystkie tryby tym większa jest pewność co do tego, że brama będzie działała wzorcowo. Warto wobec tego korzystać z usług profesjonalnego montera, ponieważ osoba taka na pewno udzieli odpowiedzi odnośnie tego jak bramę użytkować tuż po tym jak wszystko zaprogramuje. W Polsce bramy automatyczne są coraz częściej spotykane. Do niedawna osoby, które się na nie decydowały pozostawały jedynie przy tradycyjnych rozwiązaniach. W tej chwili zaś bardziej ukierunkowane są na to, aby wyposażać się w urządzenia dodatkowe, jeszcze bardziej podnoszące komfort. Są to: fotokomórki, videofony, domofony, czy też możliwość obsługi bramy za pomocą urządzenia mobilnego. Warto przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom, ponieważ dzięki temu codzienne funkcjonowanie będzie na jeszcze wyższym poziomie niż dotychczas. Naturalnie, należy zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie dodatkowego sprzętu wiąże się z tym, że trzeba będzie zadbać o to, by programowanie było jeszcze bardziej precyzyjne. Dlatego ważne jest to, aby przemyśleć każdy detal. I dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy od posiadanej bramy automatycznej. To pozwoli bezbłędnie dobrać wszystkie podzespoły oraz nie przejmować się, że jakikolwiek element został pominięty.


Opublikowano

w