Co to jest potencjometr i jakie jest zastosowanie tego elementu?

potencjometrChoć potencjometry stosowane są w wielu różnych urządzeniach elektronicznych, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym są te komponenty. Wiedza ta może jednak przydać się nie tylko osobom zajmującym się konstruowaniem i serwisowaniem sprzętu, ale także każdemu majsterkowiczowi i pasjonatowi elektroniki. W poniższym artykule wyjaśniamy więc, czym jest potencjometr i na jakie jego parametry powinniśmy zwracać uwagę.

Funkcja i zastosowanie potencjometrów

Element elektroniczny, jakim jest potencjometr, pełni ważną rolę w wielu układach i urządzeniach. Jego działanie jest jednak stosunkowo proste do zrozumienia. Podzespół ten jest bowiem odpowiedzialny za regulację napięcia. Funkcja ta sprawia, że element ten nazywany jest również rezystorem o zmiennym oporze.

Nietrudno się domyśleć, że ze względu na bardzo ważne zadanie, jakie pełnią potencjometry, elementy te wykorzystywane są przez producentów różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, z komponentami tymi mamy do czynienia właściwie codziennie. Potencjometrami są bowiem między innymi wszelkie suwaki i pokrętła służące do regulowania głośności. Komponenty te są jednak obecne również w różnych maszynach i pojazdach, gdzie za ich pomocą regulowana jest prędkość obrotowa silnika.

Potencjometr – rodzaje i najważniejsze parametry

potencjometr 2Ze względu na to, że potencjometr może zostać wykorzystany w wielu różnorodnych urządzeniach, sprzęt ten może cechować się różnymi parametrami pracy, które dostosowują go do poszczególnych aplikacji. Podstawowym podziałem, który jest najbardziej widoczny dla użytkowników sprzętu, jest rozróżnienie ze względu na sposób regulacji. Możemy więc zetknąć się z urządzeniami takimi jak potencjometr obrotowy (w tym wieloobrotowy), w którym opór regulowany jest gałką obrotową oraz potencjometr liniowy, w którym elementem zmieniającym opór jest suwak. W niektórych urządzeniach stosowane są także potencjometry cyfrowe, które umożliwiają sterowanie za pomocą przycisków lub innych elementów.

Ważnymi parametrami, które określają dany potencjometr elektroniczny, jest przede wszystkim wartość rezystencji i jej charakterystyka. Wybierając podzespół do danego urządzenia, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka innych istotnych czynników, takich jak wymiary, zakres temperatury pracy i moc.

Dobór potencjometru do urządzenia elektronicznego

W zależności od potrzeb urządzenia konieczne może być zastosowanie innego typu tego elementu. Jak w takim razie dobrać potencjometr https://www.micros.com.pl/potencjometry/ odpowiedni do danego sprzętu? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalistów pracujących w profesjonalnych sklepach elektronicznych. Można jednak również samodzielnie porównywać parametry konkretnych komponentów w katalogach i na ich podstawie znaleźć właściwą część.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w