Beton a temperatura – co warto wiedzieć?

Beton to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, stosowany przede wszystkim do wylewania fundamentów pod konstrukcję. Jednakże ze względu na pewną zawartość wody jest on bardzo kłopotliwy przy ujemnych temperaturach. W takich warunkach zwykle nie wykonuje się już prac związanych z betonowaniem, chociaż w bardzo niestabilnym polskim klimacie zdarza się, że zima przyjdzie wcześniej niż się spodziewano i zastanie nas przy niedokończonych fundamentach. Jak należy radzić sobie w takich sytuacjach?

Wpływ temperatury na mieszankę betonową

Niskie temperatury są bardzo niekorzystne w czasie betonowania. Nawet jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni Celsjusza jednak nie przekracza 5 stopni, wiązanie betonu trwa zdecydowanie dłużej, co z kolei wpływa na wydłużenie czasu prac budowlanych – na niezwiązanym betonie nie da się wykonać dalszych etapów zgodnie z zaplanowanych harmonogramem. Dużo groźniejsze są jednak sytuacje, kiedy temperatura spada poniżej 0. Woda zawarta w mieszance betonowej zamarza wtedy i zwiększa swoją objętość, co prowadzi do zniszczenia struktury betonu.

Jak betonować zimą

Bywa tak, że betonowanie musi się odbyć niezależnie od warunków pogodowych – również wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadła poniżej zera. Mimo że kontynuowanie prac jest wtedy niezalecane, można poradzić sobie z tym problemem przez zastosowanie się do kilku zasad:

  • Stosowanie mniejszych ilości wody do wyrobienia mieszanki – w ten sposób uzyskamy gęstszy beton, który szybciej wysycha i jest mniej narażony na uszkodzenia
  • Używanie cementu wysokokalorycznego – jeśli zamawiamy beton w betonowni, poprośmy o mieszankę wyższej klasy, niż ta przewidziana w projekcie
  • Podgrzewanie składników betonu przez dodaniem ich do mieszanki
  • Pokrywanie szalunków środkiem antyadhezyjnym
  • Stosowanie szalunków i prętów zbrojeniowych, które nie są pokryte warstwą lodu.

Domieszki do betonu

Poza standardowymi składnikami (cement, piasek, woda, kruszywo) do mieszanki betonowej można dodać tzw. domieszki mrozoodporne. -Są to specjalne substancje, spełniające różne zadania – wyjaśnia specjalista firmy Hydrobudowa – Między innymi przyspieszają wiązanie i twardnienie betonu, a także umożliwiające zmniejszenie ilości wody w mieszance bez zmiany jej jakości. Domieszki pozwalają wykonywać prace betonowe nawet w temperaturze do -10 stopni Celsjusza.

Jak pielęgnować beton?

Jeśli wylewamy beton w niskich temperaturach, musimy pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu przed mrozem. W tym celu można go obłożyć styropianem, matami słomianymi i folią. Należy również pamiętać o tym, że beton w niskich temperaturach musi dłużej pozostać w szalunku dla uzyskania zwartej konsystencji.


Opublikowano

w