Butla LPG – nie tylko do aut i gotowania na gazie

Zazwyczaj płynny gaz LPG kojarzymy z paliwem do samochodów, a także z gotowaniem w kuchni na gazie. Warto jednak wiedzieć, że butle gazowe mają znacznie szersze zastosowanie w gospodarstwie domowym i poza nim.

butleGaz jest prawdziwie uniwersalnym paliwem, które od lat towarzyszy człowiekowi. Propan butan stosowany jest między innymi do zasilania, ogrzewania czy też do obróbki cieplnej. Dzięki temu, ze można zakupić go w różnych rozmiarach butli do wyboru, można także dopasować je indywidualnie do miejsca użycia oraz przeznaczenia, co przekłada się na jego wszechstronność.

W gospodarstwie domowym gaz najczęściej używany jest do gotowania, a także do ogrzewania i podgrzewania wody. W przypadku tych dwóch ostatnich zastosowań najczęściej używany jest zbiornik LPG, gdy nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej z gazem ziemnym. Zbiornik jest wtedy umieszczany na zewnątrz domu, a gaz doprowadzany jest do urządzeń przewodami. Wówczas, gdy gaz się kończy, jest uzupełniany przez dostawcę.

Z kolei poza domem gaz używany jest często przez turystów, którzy chcą wygodnie i tanio gotować na szlaku – w tym celu najczęściej stosuje się niewielkie, turystyczne butle gazowe, których cena jest bardzo atrakcyjna.

Przykładowe zastosowanie butli LPG:

  • jako paliwo do zasilania urządzeń grzewczych, na przykład może być używane do promienników gazowych czy nagrzewnic
  • jako źródło zasilania kuchenek gazowych, między innymi kuchenek gazowych w domu, kuchenek turystycznych, grilli gazowych, taboretów gastronomicznych
  • jako paliwo silnikowe – autogaz do samochodów
  • jako paliwo stosowane podczas różnego rodzaju prac, między innymi dekarskich, instalacyjnych, obróbki metali
  • jako paliwo w przemysłowych procesach produkcyjnych, między innymi ma zastosowanie w fabrykach ceramiki, cegielniach
  • jako paliwo w systemach kogeneracji i mikrokogeneracji

Wobec tego butla gazowa ma bardzo szerokie zastosowanie – dzięki niej można prowadzić szereg prac jeszcze łatwiej i wygodniej, także mobilnie, gdy nie ma możliwości skorzystania z innych paliw czy źródła prądu.